Proekologiczne warsztaty dla parafii diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
22 września 2020 | 13:55 | km / hsz | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Wolontariusze Caritas uczą się jak zmieniać swoje środowisko – nie tylko na rzecz swojej parafii, ale też szerzej – osiedla, wsi, miasta. 21 września w koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w warsztatach dotyczących działań proekologicznych wzięli udział przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas – wolontariusze i duszpasterze z różnych miejsc diecezji.
Szkolenie poprowadził animator krajowy projektu Laudato si' o. Cordian Szwarc OFM wraz z ekipą. – Parafialne Zespoły Caritas są specyficznym gronem: są dobrze zorientowane w swoich środowiskach i ich potrzebach, a ich siłą jest to, że ich członkowie potrafią ze sobą współpracować – powiedział franciszkanin. – Zależy nam, żeby pomóc im wznieść się ponad partykularne interesy i nauczyć patrzeć szerzej. Zapraszamy je do spojrzenia na nauczanie papieża Franciszka w encyklice Laudato si’, jako na dobro dla całego Kościoła. Liczymy, że projekty, które dzięki temu powstaną, będą miały szerszy zasięg niż granice parafii.
Jak wyjaśnia Malwina Giełdon z Caritas diecezjalnej, szkolenie ma pomóc zainteresowanym przygotować mocny proekologiczny projekt, który będzie miał szansę wygrać w konkursie Laudato si’, a co za tym idzie zdobyć grant w kwocie 12,5 tys. zł na jego realizację. Caritas przygotowała 5 takich finansowych wyróżnień dla zespołów z naszej diecezji. Wnioski można składać do 15 października, a sam projekt zrealizować do końca marca przyszłego roku.
– To szkolenie wprowadza w nauczanie papieża Franciszka, ale też inspiruje, co warto zrobić i jak przygotować dobry proekologiczny projekt dla swojej parafii – wyjaśnia Malwina Giełdon. – Jednak wniosek może złożyć każdy zespół parafialny, bez względu, czy wziął udział w szkoleniu. Zapraszamy wszystkich chętnych.
Uczestników zainteresowały m.in. projekty związanie z zakładaniem ogrodów przykościelnych, ponieważ wiele parafii posiada tereny, które są niezagospodarowane. Jak to zrobić, dbając o bioróżnorodność gatunków wprowadzonych w środowisko, podpowiadał im architekt krajobrazu Kasper Jakubowski, prezes fundacji „Dzieci w Naturę!”.
Barbara Głowacka, prezes PZC, działającego w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Złocieńcu, liczy że warsztaty pomogą jej zespołowi przygotować dobry projekt. Marzy jej się osiedlowa szafa na niewykorzystana żywność, do której dostęp mieliby ubodzy poszukujący, jak zaobserwowała, jedzenia w śmietnikach. Myśli o „szafie Basi”, ale jest skłonna modyfikować pierwotny pomysł, zgodnie z duchem nauki społecznej Kościoła – To szkolenie trochę zmienia nasze pojęcie o ekologii, a także o praktycznych zachowaniach wobec środowiska – przyznaje. – To, co słyszymy weryfikuje nasze dotychczasowe przyzwyczajenia, nawyki, choćby w kwestii robienia zakupów.
Pierwsze projekty lokalne Laudato si’ odbyły się w roku 2019 w 5 diecezjach. Każdy z zespołów starał się odpowiedzieć na najważniejsze wyzwanie ekologiczne w swoim regionie. Do tej pory podjęto takie inicjatywy, jak: tworzenie ogrodów przyparafialnych, wykorzystanie marnującej się żywności do przygotowania jedzenia dla potrzebujących, produkcja naturalnych środków czystości, szycie woreczków wielokrotnego użytku. Ponadto organizowano warsztaty edukacyjne, badano jakość powietrza, odpowiadając na problem smogu, tworzono ścieżki edukacyjne, zielniki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.