Prof. Jan Łukasiewicz, wybitny polski logik wraca do Ojczyzny
16 listopada 2022 | 00:07 | jd | Warszawa Ⓒ Ⓟ
22 listopada na warszawskim cmentarzu na Starych Powązkach pochowane zostaną sprowadzone z Irlandii doczesne szczątki prof. Jana Łukasiewicza – światowej sławy naukowca, ministra w rządzie Ignacego Paderewskiego, dwukrotnego rektora Uniwersytetu Warszawskiego, a w czasie okupacji niemieckiej konspiracyjnego wykładowcy akademickiego.
Najsłynniejszym osiągnięciem tego lwowianina było sformułowanie zasad logiki wielowartościowej, której zasady stosowane są do dziś. Łukasiewicz odbudowywał polską naukę jako minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i twórca Polskiego Towarzystwa Logicznego.
W czasie wojny w obawie przed wojskami sowieckimi i aresztowaniem, prof. Łukasiewicz zdecydował się opuścić Ojczyznę w 1944 r. i 2 lata później wyemigrował do Irlandii. Zmarł w 1956 roku w Dublinie, z dala od ukochanego Lwowa i Polski (jak głosi napis nagrobny).
Z inicjatywy Premiera Mateusza Morawieckiego doczesne szczątki Jana Łukasiewicza zostaną sprowadzone do kraju. Jest to niejako spełnienie woli tego wybitnego Polaka, który pragnął być pochowanym na ojczystej ziemi i próba przywrócenia o nim pamięci, lecz również przypomnienie losów polskiej inteligencji, która nie godząc się na komunistyczne zniewolenie, udała się na emigrację i nie mogła z niej powrócić.
Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Łukasiewicza organizowane są przez Fundację Armenian Foundation. Współorganizatorem jest Uniwersytet Warszawski. Zadanie finansowane jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Msza żałobna odbędzie się we wtorek 22 listopada w kościele pw. Karola Boromeusza (Stare Powązki) o godz. 13.00. Po nich nastąpi przejście konduktu żałobnego na miejsce pochówku (Aleja Zasłużonych) i końcowe uroczystości pogrzebowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.