Prof. Jerzy Buzek – Człowiekiem Pojednania 2015
06 czerwca 2015 | 15:11 | mp Ⓒ Ⓟ
Prof. Jerzy Buzek odebrał dziś w Łęgowie nagrodę: „Człowiek Pojednania”. Kapituła nagrody – której przewodniczy abp Sławoj Leszek Głódź – ma charakter ekumeniczny i międzyreligijny, a tworzą ją przedstawiciele trzech wyznań chrześcijańskich, judaizmu i islamu.
Nagroda "Człowiek pojednania" jest adresowana do osób, które – jak stwierdza jej statut – "reprezentując różne środowiska, cieszą się szacunkiem ponad podziałami i kierują się szlachetnymi zasadami ogólnie akceptowanymi przez chrześcijan, żydów i muzułmanów".
"Dzisiejszy laureat, prof. Jerzy Buzek jest z pewnością taką osobą. Osobą która na każdym etapie swojego życia buduje mosty pomiędzy różnymi środowiskami oraz pozostawia po sobie liczne i trwałe 'ślady’ w zakresie budowania jedności i pojednania – zaznaczył w laudacji prezes KAI Marcin Przeciszewski.
"Pan Profesor należy też do tych – niestety coraz bardziej nielicznych – przedstawicieli zawodu polityka, którzy traktują tę profesję jako swoje powołanie. Pokazuje też, że można być jednocześnie politykiem i człowiekiem religii. Jego przykład dowodzi nie tylko, że pomiędzy tymi sferami nie ma żadnej sprzeczności, ale że potrzebują one siebie we wzajemnej komplementarności oraz że taka harmonia – polityki i świata wartości – niezbędna jest do tworzenia dobra wspólnego" – dodał Przeciszewski.
Uroczystość rozpoczęła się ekumeniczną modlitwą przy kościele św. Mikołaja w Łęgowie, którą poprowadzili wspólnie abp Głódź i bp Marcin Hinz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Wiernym tego Kościoła jest też prof. Jerzy Buzek.
Po odebraniu dyplomu od członków Kapituły oraz statuetki z rąk dzieci z Łęgowa w strojach kaszubskich, wzruszony prof. Buzek pokreślił, że „warto jest żyć w zgodzie z systemem wartości, który budowany jest w Europie od 2000 lat, a wyrasta z pnia judeochrześcijańskiego”. Przyznał też, że „warto mieć w życiu marzenia i warto jest je realizować”.
Mówił, że pojednanie jest szczególnie potrzebne dziś, zarówno pojednanie między różnymi wyznaniami chrześcijańskimi, jak i między religiami, choć jest to trudne ze względu na postawę islamu, jak i pomiędzy narodami w Europie, gdzie na ich współpracy widać niebezpieczne rysy.
Wzywał do wysiłków pojednania we wszystkich płaszczyznach naszego życia, spośród których sześć uznał za najważniejsze. A są to: pojednanie w naszych rodzinach; pojednanie wewnątrz naszych społeczeństw i narodów; pojednanie pomiędzy narodami; pojednanie w ramach chrześcijaństwa; pojednanie między różnymi religiami i pojednanie w sferze polityki. To ostatnie zadanie uznał za najtrudniejsze.
Przypomniał też początki pojednania polsko-niemieckiego, „zapoczątkowane – jak podkreślił – nieśmiałą inicjatywą niemieckich ewangelików, a które spotkało się ze wspaniałym odzewem w postaci listu polskich biskupów z historycznymi słowami: Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Dodał, że owoce tego orędzia, którego 50-tą rocznicę będziemy obchodzić za kilka miesięcy, są widoczne w Europie do dziś.
Zaapelował też o pojednanie w naszej ojczyźnie, Polsce. Przywołał niezwykłe czasy „Solidarności”, kiedy to jedność polskiego społeczeństwa i wiara we wspólne ideały, była w stanie obalić komunizm bez przemocy.
– Kapituła na wniosek metropolity gdańskiego wyboru dokonała jednogłośnie – mówi ks. Grzegorz Rafiński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Łęgowie, inicjator nagrody „Człowiek Pojednania”. – Wartością dla kapituły jest budowanie jedności Europy, do czego swoimi dokonaniami prof. Buzek się przyczynia. Wprowadza też do polityki element dialogu, godności, wartości – przyznał.
Uroczystemu wręczeniu nagrody towarzyszył koncert w wykonaniu specjalnie przybyłego na tę okazję Chóru Polifonicznego Miasta Anagni z Włoch pod dyrekcją Luigiego Brandi. W trakcie koncertu nastąpiło prawykonanie utworu skomponowanego specjalnie na tę okoliczność przez maestro Brandi do słów o. Iwa Rowedera – zmarłego 250 lat temu przeora oliwskiego, budowniczego kościoła w Łęgowie.
Po uroczystościach został odsłonięty portret laureata w miejscowym Domu Pojednania, a także płyta z jego nazwiskiem na Drodze Pojednania, w sanktuarium Matki Bożej Łegowskiej, Królowej Polski Orędowniczki Pojednania.
Pierwszym laureatem Nagrody „Człowiek Pojednania” w 2013 r. został prof. Adam Daniel Rotfeld. Kapitułę tworzą: abp Sławoj Leszek Głódź, bp Marcin Hintz, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Jakub Szadj z niezależnej gminy żydowskiej, muzułmanin prof. Selim Chazbijewicz, prof. Grazyna Świątecka i ks. Grzegorz Rafiński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.