Prof. Jewdokimow: rzetelne dane nt. Kościoła to ważne narzędzie służące ewangelizacji
15 czerwca 2024 | 00:01 | maj | Warszawa Ⓒ Ⓟ
– Jeżeli chcemy skutecznie ewangelizować, musimy wziąć pod uwagę zmiany społeczne, jakie się dokonują w społeczeństwie polskim i dysponować rzetelnymi danymi. Są one narzędziem ewangelizacji – mówi dr hab. Marcin Jewdokimow, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Prof. Jewdokimow podczas 398. zebrania plenarnego KEP mówił o procesie cyfryzacji przeprowadzanym w ostatnich latach w ISKK.
Prof. Jewdokimow w swoim wystąpieniu podczas spotkania biskupów podkreślił, że proces cyfryzacji w ISKK przebiega w 4 obszarach.
Pierwszy to nowa strona internetowa instytutu, umożliwiająca większy dostęp do publikacji i danych. Drugi – to organizowane przez ISKK seminaria on- line, podczas których prezentowane są różne działania badawcze. – Seminariom towarzyszy idea łączenia świata nauki, badaczy i praktyków, stąd na spotkania zapraszani są m.in. przedstawiciele kurii – powiedział prof. Jewdokimow w rozmowie z KAI.
Trzeci obszar, na jaki zwrócił uwagę, to badanie e-dominicantes. Wyjaśnił, że tradycyjne badanie niedzielnych praktyk w Polsce, zainicjowane już ponad 40 lat temu przez ks. prof. Witolda Zdaniewicza, proponowane jest obecnie diecezjom w wersji elektronicznej. Już w ubiegłym roku do sprawozdania elektronicznego przystąpiły w formie testowej 4 diecezje. – Odbiór uczestników badania był bardzo dobry, dlatego skierowaliśmy zapytanie o takie badanie do wszystkich diecezji. Pozytywnie odpowiedziała połowa. Oznacza to, że w tym roku 22 diecezje w Polsce przystąpią do badania elektronicznego, które proponujemy w 2 modelach – pełnym i hybrydowym. W modelu hybrydowym dajemy oprócz wersji elektronicznej możliwość przekazania również tradycyjnych danych, na papierze. Wybór formy zależy od proboszcza danej parafii – relacjonuje prof. Jewdokimow. – Chodzi o to, by nie wywierać żadnej presji, do niczego nikogo nie przymuszać a tylko ułatwić i przyspieszać – dodaje.
Biskupi odpowiedzieli na list otwarty osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w Kościele
Celem tej zmiany jest oszczędność czasu i energii. – Mamy mniej pracy, gdy dane zgromadzone są od razu w komputerze, choć oczywiście wszystkie takie dane trzeba „czyścić” czyli sprawdzać – mówi dyrektor ISKK. Jak podkreśla, w samym badaniu nic się nie zmienia. Chodzi tylko o to by można było dane wpisać od razu w komputerze a nawet w telefonie.
Czwarty obszar cyfryzacji polega na pogłębieniu połączenia danych, które posiada ISKK ze statystykami państwowymi, gromadzonymi przez GUS. Jak wyjaśnia prof. Jewdokimow, główne wyzwanie w związku z tym polega na dokładnym określeniu granic parafii, czyli wskazaniu, które konkretnie ulice do danej parafii należą. Część granic parafii jest dostępna, część nie. – Podczas zebrania KEP sformułowana została uprzejma prośba o ich udostępnienie. Gdybyśmy mieli te granice z większej ilości diecezji, informacja zwrotna w postaci analiz, map i tabel, byłaby zdecydowanie bardziej pogłębiona – mówi prof. Jewdokimow.
Jak podkreśla, ten czwarty obszar cyfryzacji to kierunek bardzo rozwojowy i bardzo potrzebny. – Profesjonalna, rzetelna wiedza i dane naukowe nt. Kościoła w intensywnie zmieniającym się społeczeństwie polskim, stanowią ważne narzędzie, służące ewangelizacji. Jeżeli chcemy skutecznie ewangelizować , to te zmiany społeczne musimy wziąć pod uwagę, ale to trzeba rzetelnie badać – stwierdza.
Wystąpienie dr. hab. Marcina Jewdokimowa miało miejsce 11 czerwca, w drugim dniu obrad KEP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.