Prof. Rayzacher-Majewska: dłuższe przygotowanie do małżeństwa wydaje się konieczne
17 września 2024 | 12:08 | maj | Płock Ⓒ Ⓟ
– Wątek przygotowania do życia w małżeństwie i rodzinie uwzględniany jest w nauczaniu religii w szkole na wszystkich etapach edukacji – mówiła prof. Aneta Rayzacher-Majewska w pierwszym dniu Zjazdu Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów w Płocku. Prelegentka zwracała uwagę, że to, co się dzieje w szkole, jest niewystarczające i że wydłużenie czasu przygotowania do sakramentu małżeństwa w Polsce wydaje się konieczne. Wskazywała też na wartość i zasadność inwestowania w takie przygotowanie.
Prof. Aneta Rayzacher-Majewska z UKSW gościła na Zjeździe Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów w Płocku pt. „Przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie w Polsce. Między teorią a praktyką Kościoła”, gdzie mówiła o tym, jak wygląda przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie w szkolnym nauczaniu religii. Jak podkreśliła, to przygotowanie zaczyna się już od przedszkola, gdyż nawet bardzo małe dzieci mają już swoje wzorce małżeństwa i rodziny – chrześcijańskie lub niechrześcijańskie – obserwując swoich rodziców. – Pomagamy w interpretowaniu tych doświadczeń – wyjaśniła prelegentka, będąca też doświadczoną katechetką.
Mówiła następnie o kolejnych etapach edukacji w szkole podstawowej, gdy na katechezie mowa jest o przygotowaniu do życia wspólnotowego, szacunku w rodzinie, umiejętności budowania relacji, trosce o dobro wspólne, podejmowaniu obowiązków domowych itp. Zwracała uwagę, że lekcje religii są przestrzenią, w której można rozmawiać i dyskutować o postawach właściwych na gruncie rodziny. Lekcje te mogą stwarzać też okazję do pewnej polemiki z prezentowanymi gdzie indziej wzorcami odbiegającymi od wizji chrześcijańskiej.
Prof. Rayzacher-Majewska podkreśliła, że na kolejnych etapach edukacji pojawia się coraz więcej tematów związanych z małżeństwem i rodziną, choć niestety szkoła ponadpodstawowa to często czas młodzieżowego buntu i nabierania dystansu wobec Kościoła. Zwracała uwagę, jak ważne jest zatem przekazywanie właściwego nauczania Kościoła.
Mówiła też o tym, że w kontekście przygotowania do małżeństwa, to co się dzieje na terenie szkoły, jest niewystarczające i realizacja postulatu wydłużenia przygotowania nawet do półtora roku, jak to wskazuje watykański dokument „Droga wtajemniczenia katechumenalnego dla życia małżeńskiego”, wydaje się konieczna. Zaznaczyła też, że towarzyszenie młodym nie powinno się kończyć na sakramencie małżeństwa.
Prof. Rayzacher-Majewska wskazywała też na wartość i zasadność inwestowania w dłuższe przygotowanie do sakramentu małżeństwa.
Zjazd Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów pt. „Przygotowanie do życia w małżeństwie i rodzinie w Polsce. Między teorią a praktyką Kościoła” odbywa się w Płocku od 16 do 17 września.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.