Drukuj Powrót do artykułu

Prof. Szewach Weiss: Muzeum Ulmów to świątynia pamięci

06.12.2017 , Markowa/ pab Ⓒ ℗

Sample Fot. Robert Ostrowski / East News

Świątynia pamięci – tak określił Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej prof. Szewach Weiss. Była to pierwsza wizyta byłego ambasadora Izraela w Polsce w tym miejscu. W czasie Holokaustu został on uratowany w Borysławiu na terenie obecnej Ukrainy.

Prof. Weiss odwiedził Markową z okazji 75. rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Był pod niesamowitym wrażeniem Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Profesor bardzo emocjonalnie opowiadał o Holokauście i Sprawiedliwych, którzy zostali zamordowani za pomoc Żydom. Zaznaczył, że trzeba wiedzieć, jakich form użyć, aby te osoby upamiętnić.

Przyznał, że patrząc na zgromadzone zdjęcia i eksponaty czuje zapach siana i strychu, na którym się ukrywał i wracają obrazy gestapowców, którzy przeszukiwali tę stodołę. – Polska to nie jest kraj szmalcowników – podkreślił.

– Zupełnie inaczej zwiedzają naszą placówkę osoby, które przeżyły taką sytuację. On chciał dotknąć każdego eksponatu. Patrząc na drzwi baraku, przypomniały mu się te drzwi, zza których szpary on patrzył na świat – mówi KAI Anna Stróż, dyrektor muzeum.

Czytaj także: Debata „Czarne jest czarne” – czy Kościół jest antysemicki?

Szewach Weiss to izraelski polityk, poseł do Knesetu w latach 1981-1999 oraz jego przewodniczący w latach 1991-1996. Od 2000 r. Przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. W latach 2001-2003 Ambasador Izraela w Polsce. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski. Profesor nauk politycznych i wykładowca takich przedmiotów, jak historia i polityka Izraela.

Prof. Szewach Weiss jest też gorącym orędownikiem dialogu polsko-izraelskiego oraz inicjatorem wielu przedsięwzięć mających na celu zbliżenie dwóch kultur: polskiej i żydowskiej.

Urodził się w 1935 r. w Borysławiu na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jego rodzina przeżyła Holokaust, ukrywając się w domach odważnych Ukraińców i Polaków.

Wersja do druku

Przeczytaj także

06 grudnia 2017 08:13

Loty z Krakowa do Lourdes bardzo popularne

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.