„Profetyczny wymiar przesłania św. Jana Pawła II” – doroczne spotkanie naukowe Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Polsce
28 października 2020 | 10:34 | Andrzej Derdziuk OFMCap | Lublin Ⓒ Ⓟ
„Profetyczny wymiar przesłania św. Jana Pawła II”- to główny temat dorocznego spotkania Stowarzyszenia Teologów Moralistów w Polsce, jakie odbyło się 25 października. Jeden z prelegentów zauważył, że „proces odjaniepawlania i dewojtylizajci zmierza do eliminowania wpływu Polskiego Papieża na życie społeczne i dąży do podważania fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej”. Postulowano konieczność tworzenia katolickich „think tanków”, które twórczo i praktycznie mogłyby podjąć zadanie przekazywania myśli filozoficznej, teologicznej i społecznej Papieża Wojtyły. Mówiono też o aktualnych wyzwaniach stojących przed teologią moralną w Polsce.
Ze względu na sytuację pandemii doroczne spotkanie Stowarzyszenia Teologów Moralistów Polskich zostało zorganizowane w formie konferencji w programie Microsoft Teams. Spotkanie miało miejsce 25 października 2020 roku i zgromadziło ponad czterdziestu uczestników spośród teologów moralistów nauczających w Polsce i za granicą. Wcześniej dwa razy odkładano spotkanie, które miało się najpierw odbyć stacjonarnie w czerwcu br. w Zakopanem, a następnie przełożono je na październik i miało mieć miejsce w Konstancinie-Jeziornej. Spotkanie prowadził o. prof. Andrzej Derdziuk, aktualny przewodniczący Stowarzyszenia.
Tematem przewodnim tegorocznego spotkania naukowego był „Profetyczny wymiar przesłania św. Jana Pawła II”. W części referatowej wystąpił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TCh, którzy zaprezentował prelekcję zatytułowaną „Tracone dziedzictwo – tracona pamięć i tożsamość”. Wskazał on na aktualność przesłania Jana Pawła II i jednocześnie podniósł kwestię zbyt małego wkładu polskich uczelni akademickich, które poza ośrodkami kościelnymi praktycznie nie podjęły zadania zgłębiania i szerzenia dziedzictwa, największego z Polaków. Prelegent wskazał na konieczność tworzenia katolickich think tanków, które twórczo i praktycznie mogłyby podjąć zadanie przekazywania myśli filozoficznej, teologicznej i społecznej Papieża Wojtyły. Proces odjaniepawlania i dewojtylizajci zmierza do eliminowania wpływu Polskiego Papieża na życie społeczne i dąży do podważania fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej.
Kolejnym elementem konferencji było walne zebranie Stowarzyszenia, podczas którego omówiono kwestię tematu i miejsca następnego spotkania naukowego. Wskazano na potrzebę pochylenia się nad kwestią wysławiania, głoszenia i służenia Ewangelii życia, by w sposób praktyczny podejmować moralną katechezę dorosłych, pozwalając im w pełni zapoznać się z pięknem i bogactwem katolickiej doktryny dotyczącej życia i zdrowia. Zasygnalizowano też potrzebę pogłębionej formacji do podejmowania zadań przez małżeństwa i rodziny. Odnosząc się do aktualnych wydarzeń związanych z protestami przeciwko wprowadzeniu ochrony życia dzieci poczętych, u których stwierdzono wady wrodzone, wskazano na potrzebę odważniejszego wchodzenia w różne środowiska i prezentowania katolickiej nauki, która jest oparta o rzeczowe argumenty i prowadzi jej słuchaczy do poszukiwania prawdy.
Uczestnikom spotkania został też rozesłany też tekst przewodniczącego Stowarzyszenia, w którym wskazał on na aktualne wyzwania stojące przed teologią moralną w Polsce i wzywał do nawrócenia duszpasterskiego, które będzie się przejawiać w częstszym zabieraniu głosu w toczącej się debacie publicznej. Istotne jest bowiem, by bez angażowania się w spory polityczne, w czytelny sposób ukazywać wyzwalające przesłanie Ewangelii, które jest ciągle aktualne i ma moc ożywiać nadzieję Kościoła i świata.
Na początku odmówiono modlitwę za dwóch profesorów, członków Stowarzyszenia, którzy zmarli w ostatnim roku. Pierwszy z nich to ks. prof. Alojzy Drożdż, nauczyciel akademicki na Wydziale Teologicznym w Katowicach, który zmarł we wrześniu 2019 roku. Drugim jest ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, były przewodniczący Stowarzyszenia, profesor na KUL, UKSW i Państwowej Uczelni Zawodowej w Ciechanowie, który zmarł w sierpniu 2020 roku i został pochowany w Płocku. Obu profesorom poświęcono księgi pamiątkowe, które ukazały się staraniem ich uczniów i przyjaciół oraz zostały zaprezentowane podczas spotkania. Są to pozycje: „Człowiek Bogu. Człowiek człowiekowi. Człowiek światu. Księga pamiątkowa dedykowana śp. Ks. prof. dr hab. Alojzemu Drożdżowi (1950-2019)”, red. W. Surmiak, Księgarnia św. Jacka, Katowice 2020 oraz „Dyscyplina rozumu i uczciwość serca. Ks. Ireneusza Mroczkowskiego (1949-2020) sposób uprawiania teologii moralnej”, red. A. Derdziuk, W. Kućko, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2020.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.