Program beatyfikacji matki Teresy
16 lipca 2003 | 11:37 | kg, ts(KAI/Zenit) Ⓒ Ⓟ
Jest już program beatyfikacji matki Teresy z Kalkuty, zaplanowanej na 19 października w Rzymie. Relikwie nowej błogosławionej zostaną wystawione do kultu publicznego w bazylice św. Jana na Lateranie od 20 do 22 października.
Beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty towarzyszyć będą liczne imprezy w Rzymie, które rozpoczną się już 17 i potrwają do 26 października. Złożą się na nie obrzędy liturgiczne, konferencje, wystawy i pokazy filmów, poświęcone życiu i działalności błogosławionej i założonego przez nią zgromadzenia misjonarek miłości.
Uroczystości te zbiegną się z obchodami 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II i przypadającym 19 października Światowym Dniem Misyjnym.
Ceremonie rozpoczną się w piątek 17 października różnojęzycznymi liturgiami w bazylice św. Jana na Lateranie. Motywem wszystkich uroczystości tego dnia będzie zdanie, często powtarzane przez Matkę Teresę, że *świętość „nie jest luksusem nielicznych, ale obowiązkiem dla każdego z nas”*.
Przewidziane jest także całodzienne wystawienie Najświętszego Sakramentu, ze szczególnym uwzględnieniem obecności kapłanów i w ich intencjach, będzie też możliwa spowiedź w różnych językach.
Następny dzień zainauguruje Msza św. w bazylice Matki Bożej Większej w czterech językach i będzie on przebiegał pod hasłem „Promieniować światłem Jezusa z Matką Bożą”. O 17 rozpocznie się czuwanie modlitewne przygotowujące do Światowej Niedzieli Misyjnej, zorganizowane przez Kongregację Ewangelizacji Narodów w Auli Pawła VI.
W niedzielę, *19 października o godz. 10 na Placu św. Piotra odprawiona zostanie Msza św. beatyfikacyjna*. Po południu, o 17.30 odbędzie się pierwszy *pokaz filmu „Mother Teresa: The Legacy”* (Matka Teresa: Przesłanie). Przewidziano też pokazy innych filmów poświęconych nowej błogosławionej.
Karty wstępu wydawać będą misjonarki miłości po uprzednim skontaktowaniu się przez internet: tickets@motherteresafil.com i posta@motherteresacause.info.
Poniedziałek 20 października będzie dniem *dziękczynienia za wyniesienie Matki Teresy na ołtarze*. O godz. 10 na Placu św. Piotra rozpocznie się *Msza św. pod przewodnictwem kard. José Saraivy Martinsa*, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Uczestnicy liturgii zostaną przyjęci na specjalnej audiencji Jan Paweł II.
Od 20 do 22 października *relikwie nowej błogosławionej będą wystawione do kultu publicznego w bazylice św. Jana na Lateranie*. Jednocześnie od 11 do 26 tegoż miesiąca czynna będzie wystawa nt. życia, duchowości i przesłania założycielki misjonarek miłości w krypcie Instytutu Antonianum.
Specjalny *międzynarodowy festiwal filmów poświęconej założycielce Zgromadzenia Misjonarek Miłości odbędzie się także w Indiach*, gdzie pracowała m. Teresa. Przygotowuje go katolickie stowarzyszenie radia, telewizji i filmu „Signis India”.
– Festiwal stanowi wyraz uznania dla tej wielkiej kobiety – powiedział w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA w Kalkucie przewodniczący „Signis India”, salezjanin o. P.M. Paul. – Organizatorzy pragną ukazać, w jaki sposób Matka Teresa służyła ludziom i że jako człowiek miała o wiele więcej cnót niż wad – dodał.
W ramach festiwalu pokazanych zostanie wiele filmów fabularnych oraz dokumentalnych, poświęconych życiu i twórczości przyszłej błogosławionej.
*Matka Teresa z Kalkuty* (1910-97) urodziła się jako Agnes Gonxha Bojaxhiu w Skopje w rodzinie albańskiej. W 1929 wstąpiła do irlandzkiego zgromadzenia sióstr loretanek i w 2 lata później złożyła w nim pierwsze śluby. W 1937 złożyła śluby wieczyste, przyjmując imię Matka Teresa.
W 1946, podczas pobytu w Indiach zetknęła się z wielką biedą w Kalkucie i wówczas postanowiła założyć nowy instytut zakonny, który zająłby się opieką nad najuboższymi. Po kilku latach starań władze kościelne wyraziły na to zgodę i tak powstało zgromadzenie sióstr misjonarek miłości, działające początkowo w Kalkucie, ale wkrótce rozszerzyło swą posługę na cały świat.
W ciągu długiego życia Matka Teresa przemierzała niezmordowanie cały nasz glob, zakładając placówki swej wspólnoty zakonnej i pomagając na różne sposoby najuboższym i najbardziej potrzebującym. Otrzymała też wiele nagród i odznaczeń międzynarodowych, m.in. Pokojową Nagrodę Nobla w 1979, medale i odznaczenia różnych państw, np. Indii, USA, ZSRR, Wielkiej Brytanii.
Zmarła w domu macierzystym swego zgromadzenia w Kalkucie w opinii świętości. Na prośbę wielu osób i organizacji Jan Paweł II już w 1999 r., a więc zaledwie w 2 lata po jej śmierci wydał zgodę na oficjalne rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, chociaż przepisy kościelne wymagają minimum 5 lat na podjęcie takich działań. Proces ten na szczeblu diecezjalnym zakończono już w 2001 r. i obecnie zostanie on uwieńczony oficjalną beatyfikacją.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.