Program II Dnia Dziękczynienia w Warszawie
03 czerwca 2009 | 14:16 | awo, lk / ju. Ⓒ Ⓟ
30. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 20. rocznica odzyskania niepodległości w 1989 r. oraz 10. rocznica wizyty papieża w polskim parlamencie…
Za te wydarzenia Polacy będą dziękować podczas II Dnia Dziękczynienia, który obchodzony będzie 7 czerwca w całym kraju pod hasłem „Dziękujemy za wolność”. Warszawskie obchody rozpoczną się ogólnopolską pielgrzymką ruchów i wspólnot kościelnych 6 czerwca.
Już od rana na pl. Piłsudskiego, gdzie padły znamienne słowa modlitwy Jana Pawła II, „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”, będą zbierać się pielgrzymi z całej Polski. Spodziewane jest ponad 30 tys. uczestników, a głównym organizatorami spotkania jest Ruch Światło-Życie we współpracy z Ogólnopolską Radą Ruchów Katolickich oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.
Spotkanie zainicjuje o godz. 9.00 rano „Marsz Gwiaździsty w kierunku placu Piłsudskiego”, na który przybędą pielgrzymi z całej Polski. Tam, po przywitaniu wspólnot, zebrani wysłuchają katechezy pt. „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! 30 lat temu i dzisiaj”. Zgromadzeni będą modlić się o odnowę życia społecznego i politycznego, a także o odnowę wiary i życia chrześcijańskiego w Polsce i Europie. Zwieńczeniem będzie wspólna Eucharystia.
Podczas spotkania na pl. Piłsudskiego zostanie odsłonięty pomnik w kształcie krzyża, który upamiętni wizytę Jana Pawła II w Warszawie w 1979 r. Według zamysłu autorów projektu – plastyków Marka Kucińskiego, Jerzego Mierzwiaka i Natalii Wilczak dziewięciometrowy krzyż z białego granitu będzie wyłaniał się jakby z wnętrza ziemi. Plac Piłsudskiego zapełni geometryczna kompozycja kwadratów z granitowych płyt, im bliżej krzyża, tym więcej będzie jasnych, co podkreśli rangę tego szczególnego miejsca.
Uroczystościom rocznicowym będzie towarzyszył także inny krzyż papieski – ten, który Jan Paweł II przekazał 25 lat temu uczestnikom Światowych Dni Młodzieży. Będzie on odwiedzał kolejno polskie diecezje, a 6 czerwca trafi właśnie do Warszawy.
Wieczorem 6 czerwca na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert ewangelizacyjny. Nad jego realizacją czuwa Marcin Pospieszalski. Czuwanie zwieńczy wspólna modlitwa w godzinie śmierci Jan Pawła II – 21.37.
Nazajutrz, 7 czerwca o 7. 45 nastąpi wymarsz pielgrzymki rodzinnej z Pl. Piłsudskiego na Pola Wilanowskie do Świątyni Opatrzności Bożej. Głównym punktem programu II Dnia Dziękczynienia będzie uroczysta Msza Święta o godz. 12.00, której przewodniczyć będzie abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a homilię wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Specjalne słowo do zgromadzonych skieruje metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz. W czasie Eucharystii zostanie odśpiewany przez dwa chóry – chłopięcy i męski Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina specjalna pieśń do Świętej Opatrzności Bożej.
Podczas Mszy św. odnowiony zostanie historyczny Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Bogu. Akt ten odmówią także wierni w całej Polsce zgromadzeni w swych parafiach. W każdej z nich powinna też zostać przeprowadzona zbiórka do puszek na budowę Świątyni Opatrzności. Poprzedzi ją list duszpasterski abp. Nycza, czytany podczas liturgii.
O godz. 14.00 na Polach Wilanowskich otwarte zostanie miasteczko zabaw i rekreacji dla rodzin, które przybędą z dziećmi. W godzinę później zgromadzeni poślą do nieba specjalną przesyłkę – kilka tysięcy niebieskich „baloników wdzięczności”. O Dniu Dziękczynienia przypominać będą niebieskie opaski na rękę noszone przez uczestników uroczystości.
Całe niedzielne popołudnie 7 czerwca zajmą koncerty artystów polskich u stóp budowanej świątyni. Wystąpią Arka Noego, Perfect, Armia, Grzegorz Turnau i Eleni. Obchody II Dnia Dziękczynienia zamknie wspólna modlitwa dziękczynna za dar pontyfikatu Jana Pawła II (o godz. 21.37), po której nastąpi iluminacja Świątyni Opatrzności Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.