Drukuj Powrót do artykułu

Program obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

18 lipca 2013 | 17:10 | kos Ⓒ Ⓟ

Z apelem o godne uczczenie pamięci walczących w Powstaniu Warszawskim zwrócili się przedstawiciele organizacji kombatanckich podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w stołecznym Ratuszu. Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowany został także program obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W spotkaniu wzięli udział Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, Tadeusz Filipkowski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy oraz Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

– Rocznica Powstania Warszawskiego to dla nas zawsze wielkie święto. Jest nas już niewielu, tym niemniej przykładamy ogromną miarę do tego, by święto to przebiegało w atmosferze wzajemnego zrozumienia, zaufania i pamięci o poległych, zarówno ludności cywilnej, jak i żołnierzach Powstania Warszawskiego – powiedział Edmund Baranowski. Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich podkreślił, że ma nadzieję, że tegoroczne obchody „stworzą atmosferę sprzyjającą obchodom 70. rocznicy, którą będziemy przeżywać w przyszłym roku”.

– Mam nadzieję, że nasze nadzieje się spełnią. Wiele nadziei pokładamy również we wspólnej działalności władz miejskich i władz powstańczych, byśmy mogli stworzyć właściwe warunki organizacyjne w roku przyszłym. Zapraszam wszystkich na 69 rocznicę i przyszłoroczne obchody. Mam nadzieję, że się spotkamy – dodał.

– Wiedza warszawiaków i mieszkańców Polski na temat Powstania Warszawskiego jest nieporównywalnie większa, niż przed paru laty. Spowodowało to z jednej strony uruchomienie Muzeum Powstania Warszawskiego, jak również wieloletnia polityka władz miejskich, które poprzez godne obchody przybliżają społeczeństwu rocznicę – powiedział Tadeusz Filipkowski.

Dodał, że w ubiegłym roku z zażenowaniem patrzył, jak jeden z kombatantów ze znakiem Polski Walczącej organizował buczenie na Cmentarzu Powązkowskim. – To są zachowania niegodne, mam nadzieję, że w tym i w przyszłych latach do takich zachowań nie dojdzie. Bo przecież czcimy pamięć bohaterskiej ludności i naszych poległych i walczących towarzyszy broni – powiedział.

Hanna Gronkiewicz Waltz, prezydent Warszawy odczytała apel o godne uczczenie obchodów, który został napisany w porozumieniu z władzami Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Związkiem Powstańców Warszawy.

"Pierwszy sierpnia jest świętem dla Warszawy, jak co roku oddamy cześć bohaterom, którzy 69 lat temu stanęli do nierównej walki o wolność Warszawy, o wolność Polski. Mamy szczęście i honor, że w dniach obchodów są z nami świadkowie tamtych wydarzeń, żołnierze i sanitariuszki powstańcy. To oni przenieśli do naszych czasów pamięć o bohaterskiej Warszawie. Strzegli jej jak ledwo tlącego się ognia, podczas długich powojennych lat, kiedy wspomnienie o AK było zakazane a jej rola w walce z okupantem pomijana lub pomniejszana. Dzięki nim dzisiejsze pokolenie warszawiaków poznało prawdę o powstaniu, jest dumne z niezwyciężonego ducha swego miasta.

Zna swą tożsamość, ma wsparcie i czerpie wzory z postaw pokolenia 44. Pierwszego sierpnia o godzinie 17. uczcijmy pamięć tych, którzy zginęli za wolność stolicy. Oddajmy hołd powstańcom, którzy teraz są z nami. To z ich poczucia obowiązku, patriotyzmu i niezwykłej odwagi możemy brać przykład. Apelujemy do warszawiaków o zgodny udział w uroczystościach upamiętniających powstańczy zryw" – odczytała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zapewniła, że miasto postara się o godne uczczenia kolejnej rocznicy.

Podczas konferencji Jan Ołdakowski przedstawił niektóre z punktów programu. Na terenie Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego o godzinie 21 w ramach cyklu „Pamiętamy’44” odbędzie się koncert zespołu Lao Che. W niedzielę o godzinie 20 w tym samym miejscu zaprezentowane będzie widowisko muzyczne „Zakazane piosenki”, podczas którego w wykonaniu Kabaretu Moralnego Niepokoju, Katarzyny Groniec, Joanna Kołaczkowskiej, Meli Koteluk, Marka Dyjaka oraz Artura Andrusa wykonane zostaną piosenki oraz teksty satyryczne inspirowane humorem okupacyjnym. Bilety na obydwa wydarzenia można nabyć w kasach Muzeum Powstania.

W środę 31 lipca z Powstańcami w Muzeum spotka się prezydent Bronisław Komorowski. Odbędzie się uroczystość nadania odznaczeń państwowych. O godzinie 18.00, pod pomnikiem Powstania Warszawskiego zostanie odprawiona Msza św., po której nastąpi odczytanie Apelu Pamięci, ceremonia złożenia kwiatów oraz koncert „Sierpniowa melodia”.

W rocznicę powstania o godz. 17.00 , w godzinę „W” pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, oddany zostanie hołd powstańcom.

W niedzielę 4 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego o godzinie 18 odprawiona zostanie Msza św. w intencji mieszkańców Warszawy, harcerzy oraz wszystkich ofiar Powstania Warszawskiego.

Jak poinformował dyrektor Muzeum Powstania, Jan Ołdakowski w dniach od 22 lipca do 4 sierpnia w godz. 10.00-18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie działało Centrum Informacyjne obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Honorowy patronat nad obchodami Powstania Warszawskiego objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Program obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

03 lipca 2009 | 14:10 | rl / matt. Ⓒ Ⓟ

Modlitwy, apele poległych, koncerty ale także inscenizacje uliczne, czy udział kombatantów w otwarciu Tour de Pologne – to tylko niektóre elementy obchodów 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tegoroczne obchody mają być skupione na podziękowaniu tym wszystkim, którzy przyjęli warszawiaków po zakończeniu walk w 1944 roku. Chodzi o takie miasta jak Łowicz, Radom, Piotrków Trybunalski, Pruszków, Komorów czy Łódź. Do włodarzy tych miejscowości Prezydent Stolicy prześle specjalny list z podziękowaniem za zaangażowanie w pomoc ok. 400 tys. warszawiaków, pozbawionych dobytku i wypędzonych ze swego miasta po upadku Powstania, którzy przetrwali dzięki pomocy i życzliwości ze strony mieszkańców różnych polskich miejscowości.

Uroczystości 65. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się już 25 lipca koncertem dla młodzieży „Pamiętamy ‘44” w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystąpić mają m.in. zespoły Armia, Pogodno, Dezerter jak również Karolina Cicha.

Na 30 lipca na godz. 11.00 zaplanowano uroczystości przy Kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku im. Żołnierzy „Żywiciela” a także na dziedzińcu Stołecznego Ratusza, gdzie odbędzie się spotkanie Prezydent Warszawy z kombatantami oraz koncert „Zakazane piosenki”.

W trakcie obchodów, 31 lipca, na Zamku królewskim odbędzie się uroczysta Sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy, zaś o godz. 18.00 przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich sprawowana będzie polowa Msza św., z udziałem najwyższych władz państwowych i powstańców. W tym samym miejscu odbędzie się Apel Poległych a wieczorem, o godz. 20.00, koncert-oratorium „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” na podstawie książki Mirona Białoszewskiego. Na scenie pojawią się m.in. Stanisława Celińska, Katarzyna Gorniec, Alina Janowska czy Robert Więckiewicz. Widowisko będzie miało formę dramatycznego oratorium, w którym weźmie udział orkiestra, chór, soliści i grupa wykonawców tworzących ruch sceniczny. Koncert będzie próbą stworzenia za pomocą nowoczesnych środków scenicznych mocnej, pełnej ekspresji wizji inspirowanej poezją Białoszewskiego. Koncertowi towarzyszyć będą projekcje filmowe.

Centralne uroczystości wybuchu Powstania odbędą się 1 sierpnia a rozpoczną się inscenizacją „Marsz Mokotowa” przy pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w parku im. Generała Orlicz-Dreszera. W południe zaplanowano uroczystą zmianę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przedstawiciele władz oraz kombatanci złożą również wieńce pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” na rogu ulicy Chopina i Al. Ujazdowskich, zaś na godz. 14.00 zaplanowano uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na ul. Wiejskiej.

W Godzinę „W” – o 17.00 – tradycyjnie już w mieście zabrzmią syreny a kombatanci, przedstawiciele władz miasta oraz władz państwowych i warszawiacy spotkają się pod pomnikiem „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Natomiast przy pomniku „Polegli Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli o godz. 19.00 odbędą się modlitwy ekumeniczne.

Organizatorzy obchodów przygotowali również wspólne śpiewanie powstańczych piosenek o godz. 21.00 na Placu Piłsudskiego oraz, o północy, widowisko historyczne w Muzeum Powstania Warszawskiego zatytułowane „Zawiadamiamy was, że żyjemy”. Jest ono inspirowane piosenką David’a Bowie „Warsaw”. Muzeum zaprosiło do współpracy wybitnych artystów młodego pokolenia m.in. Łukasza Kosa, Marcina Nowaka i Dominka Strycharskiego. Kolejne spektakle odbywać się będą od 2 do 7 sierpnia o godz. 22.00 również w Muzeum Powstania Warszawskiego.

W niedzielę, 2 sierpnia, zaplanowano spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Lechem Kaczyńskim i władzami stolicy. Podczas uroczystości w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego nastąpi nadanie odznaczeń państwowych.

Na godz. 13.00 zaplanowano otwarcie 66. Tour de Pologne. W pierwszym etapie, pomiędzy Belwederem a Placem Trzech Krzyży wezmą udział Powstańcy a honorowym startowym będzie gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Mszę św. dla warszawiaków i harcerzy zaplanowano również na 2 sierpnia na godz. 18.00 w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego. Modlitwie przewodniczyć ma Prymas Polski kard. Józef Glemp.

W ramach obchodów 8 sierpnia o godz. 12.00 rozpocznie się fotograficzna gra miejska „Twoja klisza z Powstania”. To połączenie gry miejskiej z fotografią cyfrową. Organizatorzy chcą w niekonwencjonalny sposób przybliżyć powstańczą rzeczywistość. W przestrzeni miejskiej odegrane zostaną sceny z życia Powstania a uczestnicy gry z aparatami w ręku wcielą się w role powstańczych fotoreporterów.

Jednym z elementów uroczystości 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będzie również rajd rowerowy ulicami Warszawy, szlakiem bojowym zgrupowania „Radosław”. „Masa na Powstanie” rozpocznie się o godz. 17.00 na rogu ulic Przyokopowej i Prostej.

W dniach od 27 lipca do 7 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego będzie czynne w godz. 10.00-22.00 a wstęp będzie bezpłatny. Natomiast pomiędzy 31 lipca a 2 sierpnia na dziedzińcu Muzeum od godz. 21.00 działało będzie Powstańcze Kino Letnie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.