Program uroczystości pogrzebowych abp. Edmunda Piszcza
23 marca 2022 | 19:00 | lk, archwarmia.pl | Olsztyn Ⓒ Ⓟ
Kuria Archidiecezji Warmińskiej ogłosiła program uroczystości pogrzebowych zmarłego w środę abp. Edmunda Piszcza, w latach 1992-2006 metropolity warmińskiego. Hierarcha zmarł w 93. roku życia, 66. roku kapłaństwa i 40. roku biskupstwa. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego zostanie odprawiona w poniedziałek 28 marca. Ciało Zmarłego zostanie złożone w Krypcie Arcybiskupów Warmińskich katedry św. Jakuba Apostoła w Olsztynie.
„Z chrześcijańską nadzieją na życie wieczne w niebie informujemy, że dnia 23 marca 2022 roku, w godzinach porannych, odszedł do Domu Ojca Ksiądz Arcybiskup senior Edmund Piszcz. Zmarł w 93. roku życia. Informacje o pogrzebie zostaną podane w późniejszym terminie” – poinformowała dziś na swoich stronach Kuria Archidiecezji Warmińskiej.
Pożegnanie abp. Piszcza rozpocznie się od uroczystości żałobnych w niedzielę 27 marca. Tego dnia o godz. 9.00 nastąpi wprowadzenie trumny do sali w Centrum św. Jakuba przy bazylice katedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Tam też do godz. 18.15 potrwa czuwanie modlitewne i będzie okazja do pożegnania śp. arcybiskupa.
Następnie trumna zostanie wyprowadzona z Centrum św. Jakuba do bazyliki katedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie. Tamże o godz. 19.00 rozpocznie się Msza św. żałobna pod przewodnictwem bp. Janusza Ostrowskiego, po czym w godz. 20.00-21.00 ponownie nastąpi czuwanie modlitewne.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się dzień później. O godz. 9.00 zaplanowano jutrznię pogrzebową w bazylice katedralnej, potem do godz. 10.45 czuwanie modlitewne oraz od 11.00 modlitwę różańcową.
W południe rozpocznie się Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego. Ciało zmarłego arcybiskupa zostanie złożone w Krypcie Arcybiskupów Warmińskich w bazylice katedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie.
Abp Edmund Piszcz urodził się 17 listopada 1929 r. w Bydgoszczy. Liceum ogólnokształcące ukończył w 1950 r. w Olsztynie i po uzyskaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 10 maja 1956 r. Po święceniach pracował jako wikariusz przy katedrze w Pelplinie.
W 1958 r. rozpoczął studia z historii Kościoła w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał stopień doktora na podstawie pracy: „Geneza i przebieg toruńskiego Colloquium Charitativum za Władysława IV w 1645 roku”.
Po powrocie z Lublina został wykładowcą historii Kościoła oraz języków łacińskiego i niemieckiego w pelplińskim seminarium, dyrektorem miejscowego Archiwum Diecezjalnego, a dwa lata później prefektem w seminarium.
3 kwietnia 1982 r. św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym chełmińskim. Sakrę biskupią przyjął 20 maja 1982 r. z rąk abp. Józefa Glempa. Jego zawołaniem biskupim były słowa zaczerpnięte z listu św. Jana: „Miłujmy czynem i prawdą”.
28 listopada 1985 r. został administratorem apostolskiego sede plena diecezji warmińskiej, a od 22 października 1988 r. pełnił urząd biskupa warmińskiego. Po reformie administracyjnej Kościoła w Polsce w 1992 r. papież mianował go pierwszym arcybiskupem metropolitą warmińskim.
W Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcje jako przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz Zespołu ds. Kontaktów z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim, członek Zespołów ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną oraz ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec. W latach 1983-1995 był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Zasiadał w Radzie Głównej Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 1989-1994 watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.
Podczas jego posługi pasterskiej na Warmii został wybudowany nowy gmach seminarium „Hosianum” w Olsztynie. Przygotował pielgrzymkę św. Jana Pawła II w 1991 r. oraz odpowiadał za reorganizację struktur kościelnych po utworzeniu metropolii warmińskiej.
Powołał do istnienia wiele instytucji m.in. domy samotnej matki, Archidiecezjalne Centrum Charytatywne im. Jana Pawła II „Caritas” w Olsztynie, przedszkole diecezjalne.
Podjął starania, by pięć świątyń warmińskich otrzymało od Stolicy Apostolskiej godność bazyliki mniejszej. Ustanowił wiele sanktuariów diecezjalnych.
W 2006 r. przeszedł na emeryturę. Do ostatnich dni swojego życia był aktywny duszpastersko.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.