Drukuj Powrót do artykułu

Projekt „Blask Christianitatis” na 1050-lecie biskupstwa w Poznaniu

23.11.2017 , Poznań / ms / mip, Poznań, 23-11-2017 Ⓒ ℗

Ukazanie doniosłej roli chrześcijaństwa w dziejach Polski to cel projektu „Blask Christianitatis” realizowanego przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. „Wykłady zapowiadają się interesująco i wpisują się w jubileusz 1050-lecia pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich” – powiedział KAI bp Damian Bryl. Wydarzenie zostało przygotowane przez Rezerwat Archeologiczny „Genius loci” na Ostrowie Tumskim w Poznaniu w ramach cyklu spotkań „Archeologia Myśli”.

„Projekt ma charakter interdyscyplinarny i popularyzatorski. Łączy tematykę archeologiczną, historyczną, filozoficzną, teologiczną, a także związaną z szeroko pojętą sztuką” – tłumaczą organizatorzy, Agnieszka Stempin, kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius loci i Paweł Bleja, pomysłodawca ptojektu.

Celem przedsięwzięcia jest ukazanie doniosłej roli struktury myślowej, którą określamy jako CHRISTIANITAS. „Wszak to nie tylko Kościół czy nowa forma państwa, to pewna wizja świata, człowieka i cywilizacji, której początek, na terenie Polski, możemy śledzić właśnie w Poznaniu na Ostrowie Tumskim” – podkreślają organizatorzy.

Czytaj także: Poznań: początek przygotowań jubileuszu 1050-lecia pierwszej polskiej diecezji

Prelekcje z udziałem wykładowców z kilku ośrodków naukowych z całej Polski odbywają się raz w miesiącu o godz. 18.00. W debacie historyczno-archeologicznej wzięli już udział prof. Hanna Kóčka-Krenz i prof. Tomasz Jasiński z UAM w Poznaniu.

Najbliższe wykłady poruszą takie zagadnienia jak św. Augustyn – nauczyciel doctrinae christianae, Kobieta wieków średnich, Poznań w czasach Mieszka Starego czy Boecjusz – filozofia muzyki. Przewidziany jest też koncert pt. “Dźwięki Christianitatis”.

Rezerwat Archeologiczny „Genius loci” to miejsce, w którym odkryto doskonale zachowane konstrukcje wału obronnego grodu poznańskiego z X wieku. Zwiedzający mogą podziwiać wielkie dzieło inżynierii wczesnośredniowiecznej, a nowoczesna ekspozycja i technologie multimedialne stwarzają niepowtarzalną okazję do poznania początków państwa polskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.