Drukuj Powrót do artykułu

Projekt „Dobra energia ponad granicami” na rzecz Polonii na Litwie

20.03.2017 , msz, Poznań, 20-03-2017 Ⓒ ℗

Pięćdziesięcioosobowa grupa polskich uczniów z Litwy przyjedzie w czerwcu do Wielkopolski w ramach projektu „Dobra energia ponad granicami”, prowadzonego na rzecz Polaków mieszkających na Litwie przez Caritas archidiecezji poznańskiej i Fundację Enea.

Projekt został przygotowany we współpracy ze społecznością Polaków mieszkających na Litwie i powstał w odpowiedzi na jej potrzeby. Jego głównym celem jest wzmocnienie konkurencyjności polskich szkół poprzez wsparcie dokształcenia kadry pedagogicznej, umożliwienie uczniom wyjazdów edukacyjnych do Polski oraz zaopatrzenie polskich placówek w literaturę i prasę w języku polskim.

„Celem projektu jest zachęcenie rodziców dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia do wyboru polskich szkół oraz nauki języka polskiego, polskiej historii, kultury oraz tradycji, budujących więź z Ojczyzną” – mówi KAI Grażyna Tokarek z Caritas archidiecezji poznańskiej.

Podkreśla, że Polacy mieszkający na Litwie wybierają coraz częściej dla swoich dzieci szkoły litewskie, postrzegając je jako placówki o wyższym poziomie nauczania i z bogatszą ofertą edukacyjną. „Polskie szkoły są dobrze wyposażone w sprzęt i materiały dydaktyczne, jednak brakuje im przede wszystkim polskiej literatury współczesnej, dostępu do polskiej prasy – szczególnie popularnonaukowej” – zauważa Tokarek.

W ramach projektu w dniach 18-29 czerwca do Poznania przyjedzie pięćdziesięcioosobowa grupa polskich uczniów z Litwy, która zostanie zakwaterowana w ośrodku Caritas „Bojanowe gniazdo” w Zaniemyślu. Dzieci i młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie i ze Szkoły Podstawowej z Kolonii Wileńskiej poznają polską historię i kulturę u źródeł, zwiedzą stolicę Wielkopolski, m.in. Ostrów Tumski i Stary Rynek. W planach jest też zwiedzenie Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

„Jeśli wyznacza się granice miłości, to jej nie ma wcale. Caritas znaczy miłość i nie wyobrażamy sobie, że granice stanowiłyby jakąś przeszkodę, aby innym pomagać i budować mosty, zwłaszcza jeśli chodzi o Polaków, którym przyszło żyć poza granicami naszej Ojczyzny” – podkreśla ks. Waldemar Hanas. Dyrektor Caritas archidiecezji poznańskiej wyraził też przekonanie, że osoby, które skorzystają z przygotowywanego projektu, wzmocnią się duchowo i nie utracą wiary w drugiego człowieka.

Projekt „Dobra energia ponad granicami” ma też wesprzeć rozwój kadry pedagogicznej z polskich szkół na Litwie. Specjalnie dla nauczycieli zostaną zorganizowane szkolenia, m.in. z dydaktyki i metodyki. Dodatkowo w spółkach Grupy Enea, w siedzibach Caritas oraz Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zostaną przeprowadzone zbiórki książek oraz prasy popularnonaukowej. „Dyrektorzy polskich szkół, z którymi rozmawialiśmy, wskazywali szczególnie na brak pozycji z kanonu polskiej literatury współczesnej i historycznej” – zaznacza Tokarek.

Obecnie na Litwie w polskich szkołach uczy się ok. 13 tys. uczniów. Jeszcze kilka lat temu ta liczba była prawie dwukrotnie wyższa.

Patronat nad projektem „Dobra energia ponad granicami” objęli Senat RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.