Drukuj Powrót do artykułu

Projekt “Zatrzymaj aborcję” poszedł w odstawkę

12 kwietnia 2018 | 13:42 | lk / mip | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Stanislaw Kowalczuk / East News

Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny na środowym posiedzeniu ponownie nie zajęła się projektem “Zatrzymaj aborcję”. Wniosek o rozszerzenie porządku obraz złożył poseł Jan Klawiter, ale miażdżącą przewagą jego propozycja została odrzucona.

Za przyjęciem wniosku o włączenie projektu “Zatrzymaj aborcję” do porządku obrad głosowała jedna osoba, przeciwko było 29, a trzy się wstrzymały.

Wcześniej przewodnicząca komisji Bożena Borys-Szopa wyjaśniła, że “to, że projekt nie trafił jeszcze pod obrady, nie znaczy, że nie pracujemy nad nim”. – Prezydium komisji zbiera teraz różnego rodzaju opinie, nawet dzisiaj wpłynęła jedna z opinii, i po otrzymaniu wszystkich opinii oczywiście ten projekt decyzją szanownego grona komisji trafi pod obrady – dodała Bożena Borys-Szopa.

Poseł Michał Winnicki uznał głosowanie, jak również wiadomość o dalszym zbieraniu opinii na temat projektu “Zatrzymaj aborcję” jako “polityczne tchórzostwo” oraz ignorowanie głosu prawie miliona obywateli, którzy złożyli podpis pod obywatelskim projektem. Przewodnicząca zaapelowała z kolei, aby nie wywierać na komisję presji w tej sprawie.

Głosowanie skomentowała także na Twitterze Kaja Godek, inicjatorka projektu “Zatrzymaj aborcję”. – Nie będzie prac nad #ZatrzymajAborcję. Komisja Polityki Społ. i Rodziny utrzymuje w prawie zabijanie chorych dzieci i odpowiada za śmierć 3 maluchów dziennie – napisała.

“Posłowie powinni rozpatrywać obywatelskie projekty”

O tym, że komisja nie planuje zająć się projektem obywatelskiej inicjatywy “Zatrzymaj aborcję” dowiedzieli się w środę rano przedstawiciele fundacji Życie i Rodzina. – Dla nas jest to niezrozumiałe, dlatego że sprawa aborcji jest sprawą najwyższej wagi. Mówimy tutaj o życiu ludzi – powiedział KAI Jacek Januszewski z Fundacji Życie i Rodzina.

Na pytanie, czy opóźnianie procedowania projektu nie jest spowodowane oczekiwaniem na wydanie orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny, gdzie został złożony poselski wniosek o stwierdzenie niezgodności przesłanki eugenicznej z Konstytucją, Januszewski stwierdził: “Nie wiemy, ile jeszcze możemy czekać na orzeczenie Trybunału. Kiedy w Hiszpanii wprowadzono aborcję na życzenie, obrońcy życia też złożyli wniosek do tamtejszego Trybunału i od ośmiu lat czeka on na rozpatrzenie”.

– Nie chcemy takiej sytuacji. Po to mamy posłów i po to mamy zagwarantowaną w prawie możliwość złożenia inicjatywy ustawodawczej przez obywateli, żeby móc w takim trybie działać. My to zrobiliśmy, inicjatywę poparło 830 tys. Polaków. Trybunał pracuje swoim harmonogramem, a Sejm może w każdej chwili podjąć tę ustawę – wyjaśnił przedstawiciel Fundacji Życie i Rodzina.

Poparcie mediów

Za projektem ustawy “Zatrzymaj aborcję” podpisało się kilkudziesięciu dziennikarzy i przedstawicieli mediów. – Stanowczo wzywamy polityków do niezwłocznego wcielenia w życie ustawy obywatelskiej “Zatrzymaj Aborcję”, która ograniczy wieloletni haniebny proceder eksterminacji Polaków postrzeganych jako “niedoskonali” – brzmi list otwarty dziennikarzy. Projekt poparli znani publicyści, dziennikarze mediów, m.in. “Naszego Dziennika”, tygodników “Gość Niedzielny”,  “Idziemy”, “Niedziela”, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, portalu wPolityce.pl, Wiara.pl i Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Obywatelskiej “Zatrzymaj aborcję” projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży Sejm skierował do dalszych prac w komisji 10 stycznia. W marcu projekt uzyskał pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Została do niego wydana także opinia Biura Analiz Sejmowych.

“Zatrzymaj aborcję” ma jeden postulat – wykreślenie aborcji eugenicznej z polskiego prawa, czyli możliwości zabijania dziecka ze względu na podejrzenie choroby lub niepełnosprawności. Na mocy tego zapisu zabija się 95 proc. dzieci poczętych w polskich szpitalach.

Wersja do druku

Przeczytaj także

11 kwietnia 2018 13:58

Włoska winnica sponsorem piłkarskiej reprezentacji Watykanu

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.