Promocja „Biblii Aramejskiej”
09 maja 2014 | 13:09 | am (KAI) Ⓒ Ⓟ
8 maja br. w Jesziwie Chachmej w Lublinie odbyła się promocja Biblii Aramejskiej. Ks. prof. Mirosław S. Wróbel zaprezentował 1 tom dzieła Targum Neofiti 1. Księga Rodzaju, który ukazał się w wydawnictwie „Gaudium” w Lublinie.
Dzieło inicjuje nowatorską serię „Biblia Aramejska” tłumaczoną na język polski.
Starożytny tekst targumu datowany na I-II wiek po Chrystusie, zawierający wiele dodatków i objaśnień do znanego do tej pory tekstu z Biblii Hebrajskiej, pozwala głębiej zrozumieć wiele relacji biblijnych. Tekst rzuca także światło na liczne koncepcje zawarte w Nowym Testamencie.
Obecny na promocji Michael Schudrich, naczelny rabin Polski zwrócił uwagę na wartość tego dzieła dla żywego spotkania ze Słowem Bożym. Ks. bp Mieczysław Cisło, przewodniczący komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. dialogu z Judaizmem, podkreślił znaczenie studiów biblijnych w procesie dialogu pomiędzy judaizmem i chrześcijaństwem, zgodnie z zaleceniami Soboru Watykańskiego II oraz nauką ostatnich papieży. Rabin Tomasz Krakowski, członek kolegium redaktorskiego „Biblii Aramejskiej”, wskazał na znaczenie przekładu w tradycji żydowskiej. Ks. Marek Szymański, dyrektor wydawnictwa „Gaudium” zaprezentował podręczną wersję Biblii, której I tom zostanie opublikowany w najbliższym czasie. Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski w rymowanej przemowie wskazał na wartość tego dzieła dla światowej kultury.
Wystąpienia prelegentów i dyskusję panelową ubogacały występy artystów śpiewających psalmy w języku hebrajskim i grających muzykę żydowską (wiolonczela i skrzypce). Zebrani na promocji Biblii Aramejskiej w synagodze czuli podniosłą atmosferę łączności z mędrcami z Lublina, którzy przed laty w lubelskiej Jesziwie studiowali pisma rabiniczne. Dzięki nowemu projektowi Biblii Aramejskiej – studia te mogą być kontynuowane i w polskiej wersji udostępniane zarówno wyznawcom judaizmu jak i chrześcijaństwa, jako cenny diament wskazujący na wspólne korzenie i głęboką wieź Synagogi i Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.