Promocja książki ks. dr. Sławomira Filipka
28 kwietnia 2022 | 12:40 | jg | Poronin Ⓒ Ⓟ
„Apostołowie. Wybrani przez Boga” – to tytuł nowej książki ks. dra Sławomira Filipka, w której autor przytacza historie 12 apostołów i zestawia je ze znanymi wyobrażeniami artystycznymi najbliższych uczniów Chrystusa. Promocja publikacji odbyła się 27 kwietnia w Szkolnym Muzeum Historyczno-Regionalnym przy Szkole Podstawowej w Poroninie koło Zakopanego.
Kapłan zwracał uwagę, że istotą apostolstwa są trzy niezaprzeczalne i konieczne elementy. – Pierwszym z nich jest powołanie do bycia uczniem Jezusa. Każdy z Apostołów musi odpowiedzieć na Chrystusowe wezwanie, zaproszenie do pójścia za Nim i z Nim. Nasza wolność polega na świadomym i nieprzymuszonym opowiedzeniu się po stronie Jezusa. Kolejny element to słuchanie Jezusowych słów. Wiara rodzi się ze słuchania, nigdy inaczej. W końcu trzecim elementem jest posłanie tzn. kontynuowanie misji Chrystusa, świadczenia o Nim w świecie – wymieniał ks. Filipek.
– Niemal wszyscy, z wiadomych przyczyn wyłączając Judasza, są czczeni w Kościele jako osoby święte, które przez przykład życia, świadectwo wiary i wierności Chrystusowi, a w końcu oddanie życia dla imienia Jezusa stały się także dla nas orędownikami u Boga – podkreślał ks. Filipek.
Prócz hagiograficznej historii każdego z Apostołów, nieodłącznym elementem publikacji staje się ikonografia ze znanymi wyobrażeniami najbliższych uczniów Chrystusa. Autor książki „Apostołowie. Wybrani przez Boga” przywołuje różne ciekawe historie związane z powstawaniem wielu dzieł malarskich. – Słynny obraz Ostatniej Wieczerzy Leonarda da Vinci można zobaczyć w Mediolanie. Artysta malował go w klasztorze mnichów. Nie mógł znaleźć wśród mieszkańców osoby – modela, która byłaby podobna do Judasza. Ostatecznie namalował w roli Judasza przeora klasztoru. Po zakończeniu tego dzieła i jego oficjalnego przedstawienia wybuchł niemały skandal – opowiadał ks. Filipek.
Każdemu opisowi Apostoła towarzyszy nie tylko tekst i obraz, ale także modlitwa. – Celem mojej publikacji jest to byśmy nie tylko poznali historię Dwunastu, ale przez nich mogli kierować naszą modlitwę do Boga. Apostołowie to znak obecności Chrystusa w świecie. Apostołowie są gwarantem Kościoła – zaznaczał ks. Filipek.
Ks. Sławomir Filipek zdradził, że praca nad książką zajęła mu kilka miesięcy. – Odbywamy świetną podróż z każdą z postaci Dwunastu, których historie są napisane niezwykle piękną polszczyzną – zaznaczyła Maria Śliwińska, wieloletnia nauczycielka języka polskiego z Poronina, która prowadziła spotkanie promocyjne. Odbywało się one w Szkolnym Muzeum Historyczno-Regionalnym przy Szkole Podstawowej w Poroninie. Wszystkim gościom za liczną obecność dziękowała Zofia Chowaniec, dyrektor SP Poronin. Zaprosiła zgromadzonych do częstego odwiedzania Muzeum, które prowadzi Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne „Na Grapie”.
Wśród gości byli duchowni, m.in. ks. Stanisław Parzygnat, proboszcz parafii w Poroninie, czy Hanka Chowaniec-Rybka, znana podhalańska artystka. Przybyła również wójt Gminy Poronin Anita Żegleń. – Książka zasługuje na jej poznanie. Przede wszystkim jest to publikacja napisana bardzo zrozumiałym językiem, a autor dzieli są swoją mądrością z innymi, zachowując jednocześnie swoją skromność – mówiła Anita Żegleń. Nowej publikacji gratulowali kapłanowi także przedstawiciele grup parafialnych i rodzice dzieci z SP Poronin. – Widać u autora ogromne zaangażowanie tematem, pracowitość i przede wszystkim pasję do odkrywania wciąż nowych wymiarów w kulturze – komentowała jedna z mam.
Uczniowie z SP Poronin odczytali fragmenty publikacji i zaprosili do wspólnego śpiewu „Barki”.
Wystrój sali, w której odbywała się promocja stanowiły obrazy znanych artystów z różnych historycznych epok, ukazujące 12 Apostołów. Na zakończenie spotkania autor publikacji podpisywał swoją książkę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.