Promoskiewski Ukraiński Kościół Prawosławny potępił zbrodnie obalonego reżymu
26 lutego 2014 | 10:31 | kg (KAI/RISU) / br Ⓒ Ⓟ
Z ostrym potępieniem „zbrodniczych działań tej władzy państwowej, która sprowokowała przelew krwi na ulicach i placach Kijowa” wystąpił Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM). W oświadczeniu ogłoszonym 24 lutego zapewnił też o modlitwach za poległych i o zdrowie rannych.
„W ostatnim czasie Ukraina przeżyła jeden z najbardziej złożonych okresów w swej historii. Ostry kryzys społeczno-polityczny doprowadził do konfliktu bratobójczego i śmierci naszych współobywateli” – rozpoczęli swój dokument związani z Moskwą ukraińscy biskupi prawosławni. Przypomnieli, że „nasz Bóg nie jest Bogiem wrogości, ale Bogiem pokoju” i w imieniu episkopatu, duchowieństwa i wierzących swego Kościoła „jednoznacznie potępili zbrodnicze działania tej władzy państwowej, która sprowokowała przelew krwi na ulicach i majdanach [placach] Kijowa o złotych wieżach”.
Wyraziwszy współczucie rodzinom ofiar zabitych i wszystkim rannym oraz życząc im powrotu do zdrowia, Synod wyraził przekonanie, że państwo winno zapewnić pomoc materialną rodzinom poległych i wszystkim poszkodowanym podczas tych tragicznych dni zarówno w Kijowie, jak i w innych regionach kraju. Kościół zaproponował przedłużenie dni żałoby na Ukrainie do końca Wielkiego Postu, gdy w 40. dniu ma się odbyć wspomnienie zmarłych. Zasugerował też odwołanie w tym czasie wszystkich masowych imprez rozrywkowych oraz odpowiednie skorygowanie programów telewizyjnych i radiowych.
Oświadczenie podkreśla również pilną potrzebę „budowania nowego kraju na zasadach dobra i sprawiedliwości, integralności terytorialnej i zespolenia społeczeństwa”. Realizując te zadania „władza państwowa ma sobie uświadomić, zgodnie z konstytucją kraju, swoją odpowiedzialność przed Bogiem, własnym sumieniem oraz przed poprzednimi, obecnymi i przyszłymi pokoleniami”.
Rozdział Kościoła od państwa nie oznacza jego oddzielenia od społeczeństwa ukraińskiego i UKP PM zadeklarował gotowość konstruktywnego współdziałania z władzą państwową w różnych dziedzinach życia społecznego, zwłaszcza w takich jak sprawy miłosierdzia, dobroczynności, troska o zachowanie moralności w społeczeństwie, wychowanie patriotyczne, dbanie o dziedzictwo historyczne i kulturowe, o rodzinę, macierzyństwo, dzieci itp. Kościół zapewnił przy tym, że nie dzieli swych wiernych według przesłanek politycznych, terytorialnych, narodowych, językowych, społecznych czy jakichkolwiek innych.
UKP PM ogłosił i przypomniał, że zawsze opowiadał się i nadal opowiada za zachowaniem całości państwa ukraińskiego i wezwał organy władzy państwowej, aby nie dopuściła do rozpadu kraju. „Mamy strzec jednej, zbiorowej [soborowej] Ukrainy dla następnych pokoleń. W obecnej sytuacji poważnego napięcia społecznego mamy dołożyć maksimum wysiłków w celu zachowania w kraju pokoju religijnego” – stwierdza oświadczenie UKP PM. Zwraca uwagę, że w wolnym państwie każdy ma mieć prawo do swobodnego wyrażania swych przekonań religijnych i nie przeszkadzać innym w takim wyrażaniu. „I my gotowi jesteśmy pomagać państwu w realizacji tej ważnej normy konstytucyjnej” – zapewnili biskupi UKP PM.
Na zakończenie wyrazili zadowolenie z ogłoszonego 22 bm. przez niekanoniczny Patriarchat Kijowski wezwania do przezwyciężenia podziałów w ukraińskim prawosławiu. Jednocześnie zaznaczyli, że droga do tego winna prowadzić przez „wyważony i fachowy dialog” i na fundamencie prawosławnego prawa kanonicznego. Uznali przy tym za niebezpieczne „wykorzystywanie złożonej sytuacji politycznej w kraju do podejmowania nieprzemyślanych decyzji w dziedzinie życia kościelnego”. Sprzeciwili się też stanowczo mieszaniu się władz politycznych w przezwyciężanie podziałów kościelnych oraz wykorzystywaniu spraw religijnych do ingerencji w sprawy wewnętrzne Ukrainy.
Dokument Synodu UKP PM kończy się prośbą do Boga, „aby strzegł naszego kraju i pomagał nam w rozbudowie sprawiedliwego i demokratycznego państwa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.