„Promyczek Dobra” ma 25 lat
01 grudnia 2016 | 14:25 | eb Ⓒ Ⓟ
Miesięcznik dla dzieci „Promyczek Dobra” świętuje dziś 25-lecie istnienia. Twórcy tej popularnej religijnej gazety dla najmłodszych, mali czytelnicy i goście spotkali się na Mszy św. w bazylice kolegiackiej w Nowym Sączu. Okazja do wspomnień była w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”.
Zdaniem bp. Andrzeja Jeża, który przewodniczył Mszy św., „Promyczek Dobra” stał się narzędziem ewangelizacji i wychowywania dzieci.
„Czasopisma katolickie dla dzieci, a także szereg różnych towarzyszących im ciekawych propozycji wydawniczych, są cenną pomocą formacyjną, wychowawczą i edukacyjną. Warto sięgać po nie jako po pomoc katechetyczną, również po to, by od najmłodszych lat uczyć dzieci czytelnictwa prasy religijnej. Stąd też najnowsza propozycja Wydawnictwa „Promyczek” adresowana do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Będzie wydawany drugi miesięcznik: „Mały Promyczek”. Ufamy, że przyczyni się on do budzenia wiary najmłodszych, ich wrażliwości na dobro i piękno” – powiedział bp Jeż.
Biskup podziękował całemu zespołowi redakcyjnemu za twórcze zaangażowanie w dzieło ewangelizacji. „Trzeba podkreślić, że redakcję stanowią osoby od lat pracujące z dziećmi, posiadające duże doświadczenie zawodowe, ale pracę w redakcji traktują jako wolontariat i nie pobierają honorariów autorskich. Oprócz miesięcznika redakcja organizuje również różnego rodzaju konkursy, które cieszą się dużą popularnością wśród dzieci. Dziękuję zwłaszcza księdzu dyrektorowi Andrzejowi, który stale poszukuje nowych pomysłów, inicjuje nowe formy działania i poszerza horyzont swoich twórczych działań” – dodał bp Jeż.
Jubileusz to czas podsumowań 25-letniej działalności oraz podziękowanie dla osób, które przyczyniły się do sukcesu tej gazety – mówi ks. Andrzej Mulka, dyrektor Wydawnictwa.
„Trudno nam konkurować z tabletami i internetem, ale spotykamy się z życzliwymi komentarzami. Chcę podziękować kapłanom i katechetom, którzy dokładają starań, by dzieci zachęcić i przekazać im jak ważne jest słowo drukowane, że czytanie i rozwiązywanie różnych zadań czy rebusów rozwija najmłodszych” – dodaje ks. Mulka.
Mała Kinga bardzo lubi czytać tę gazetę. „Podobają mi się zagadki, rebusy, są ładne obrazki, a artykuły czyta mi mama” – dodaje czytelniczka.
Miesięcznik „Promyczek Dobra” wydawany jest nieprzerwanie od 25 lat przez Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Promyczek z siedzibą w Nowym Sączu. Redaktorem naczelnym jest ks. Andrzej Mulka, a w pracę nad miesięcznikiem zaangażowane jest spore grono wolontariuszy – nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, pedagogów, pracowników ośrodków kultury oraz osoby duchowne.
Z miesięcznikiem współpracują również pisarze i poeci: Ewa Stadtmuller, Beata Kołodziej, Małgorzata Nawrocka czy Eliza Piotrowska. Obecny kształt plastyczny gazeta zawdzięcza Jadwidze Żelazny, która wykonuje dużą część rysunków, jednakże dla miesięcznika rysują również Katarzyna Dąbrowska, Łukasz Zabdyr, Renata Krześniak, Magdalena Politańska.
W „Promyczku Dobra” publikowane są cyklicznie katechezy-obecnie przygotowywane przez bp. Antoniego Długosza, opowiadania oraz wiersze.
Sukcesem miesięcznika jest organizowany już ponad 10 lat konkurs kaligraficzny „Bakałarz” dla dzieci z klas I-III, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.
Pierwszy numer ukazał się dokładnie 1 grudnia 1991 r. w formacie B5, natomiast od 2007 r. miesięcznik powiększył swoje rozmiary do formatu A4 oraz objętość z 20 do 28 stron. W czasie tych 25 lat winieta wraz z logotypem zmieniała się czterokrotnie. W 2006 r. po raz pierwszy w miesięczniku ukazała się postać chłopca z bujną słoneczną fryzurą – Promyczkiem. Pierwszego Promyczka narysował Jacek Pasternak, kolejne modyfikacje w postaci wprowadziła Jadwiga Żelazny. Obecnie nakład miesięcznika wynosi 20 000 egz., co sprawia, że „Promyczek Dobra” jest jednym z najchętniej czytanych miesięczników katolickich, i to nie tylko w Polsce.
Na tegoroczne roraty zespół redakcyjny „Promyczka Dobra” przygotował materiały związane z przypadającą w przyszłym roku 100. rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.