Drukuj Powrót do artykułu

Prośmy Maryję, abyśmy jak Ona umieli odpowiadać Bogu

09 grudnia 2018 | 08:53 | st (KAI) / mip | Watykan Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Mario Brambatti/ANSA via AP / East News

Do wypełniania w naszym życiu woli Bożej, naśladując postawę Maryi mówiącej: „Oto Ja służebnica Pańska” (Łk 1,38) zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” w Watykanie w dzisiejszą uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Ojciec Święty zauważył, że człowiek staje w obliczu alternatywy: albo jak Maryja odpowiedzieć Bogu Oto jestem, albo jak Adam ukryć się, w obawie przed Bogiem. „«Oto jestem» otwiera na Boga, podczas gdy grzech zamyka, izoluje, sprawia, że pozostajemy sami ze sobą” – wskazał Franciszek. Jednocześnie papież dodał, że Oto jestem oznacza dyspozycyjność dla Boga. Jest lekarstwem na samolubstwo, antidotum na życie niespełnione, któremu zawsze czegoś brakuje. Jest to najwspanialsze uwielbienie, jakie możemy złożyć Bogu. Ojciec Święty zachęcił do częstego wypowiadania tych słów.

Franciszek podkreślił, że Maryja nie stawia granic zawierzenia siebie Bogu. Wskazał, że tajemnica życia polega na tym, że wszystko może ten, kto ufa Bogu we wszystkim. Dodał, że Bóg pragnie ufności swoich dzieci, które naśladują w tym Maryję.

Papież przypomniał, że pomimo aktu zawierzenia życie dla Maryi nie było łatwe. A jednak w obliczu problemów Maryja pokładała ufność w Bogu. Uczy nas, byśmy nie żyli w uzależnieniu od problemów, ale ufając Bogu i powierzając się Jemu każdego dnia: oto jestem! „Prośmy Niepokalaną o łaskę, aby tak żyć” – powiedział Ojciec Święty kończąc swoje rozważanie.

Tekst przemówienia znajduje się TUTAJ

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.