Prostyń: uroczystości 500-lecia objawień św. Anny (zapowiedź)
22 maja 2010 | 15:52 | ks. ap Ⓒ Ⓟ
Sanktuarium Trójcy Świętej i Św. Anny w Prostyni obchodzi w tym roku 500-lecie objawień św. Anny. W sobotę 29 maja uroczystą Eucharystię z tej okazji celebrować będzie bp drohiczyński Antoni Dydycz, który poświeci też odnowione miejsca objawień. Z kolei niedzielnej Mszy św. 30 maja przewodniczyć będzie o. Tadeusz Rydzyk. Transmisję z uroczystości przeprowadzą Telewizja Trwam i Radio Maryja.
Według dokumentów Synodu Diecezjalnego Łuckiego w 1510 roku, św. Anna objawiła się tamtejszej mieszkance Małgorzacie, żonie Błażeja i poleciła, aby na wzgórzu w Prostyni wybudowano kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Na dowód prawdziwości objawienia pozostawiła trzy wianki złączone ze sobą na znak Trójcy Świętej oraz jeden na swoją pamiątkę. Przez ich dotkniecie wiele osób zostało cudownie uzdrowionych. W 1514 roku zostały one złożone w skromnej, srebrnej koronie. Od tego czasu istnieje tradycja błogosławienia wiernych, przez nałożenie tej korony, zwane „koronacją”.
Istnieje również ustny przekaz o drugim objawieniu św. Anny rolnikowi ze Złotek. Objawiła się mu w postaci podobnej do zakonnicy i poprosiła, aby zawiózł ją do Prostyni. Kiedy przez bagna dotarli tam bezpiecznie, powiedziała: ”Jestem Św. Anna. Idę oddać cześć Trójcy Świętej”. Weszła na wzgórze, uklękła i rozłożyła ręce do modlitwy. Dzisiaj znajduje się tam kapliczka z 1835 roku.
Na pamiątkę objawień w 1511 roku wzniesiony został w Prostyni kościół ku czci św. Anny, spalony przez wojska Króla Szwecji Karola X Gustawa wraz z tamtejszym księdzem Marcjanem Rybińskim.
Prostyń jest także Diecezjalnym Sanktuarium Trójcy Świętej, gdzie znajduje się późnogotycka statua z kręgu Wita Stwosza, przestawiająca Trójcę Świętą w postaci tzw. Tronu Łaski, na którym siedzi Bóg Ojciec, trzymający ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, z widniejącą nad Nim gołębicą, symbolem Ducha Świętego.
Już w 1513 roku na mocy przywileju Stolicy Apostolskiej, pielgrzymujący do Prostyni mogli otrzymywać odpusty związane z tym miejscem. W XVI wieku zostało też założone Bractwo Św. Anny, później dwukrotnie odnawiane.
Z Prostynią związany był też Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, którego ojciec pracował tam jako organista i w tym sanktuarium poślubił również jego matkę Joannę Karp. Poślubie wyjechali oni do Zuzeli, a Prymas Tysiąclecia często zachęcał do pielgrzymowania do Prostyni, mówiąc: „Chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni”.
Kustoszem Sanktuarium w Prostyni jest obecnie ks. kan. Krzysztof Maksymiuk, który wraz z parafianami zaprasza na uroczystości jubileuszowe, które odbędą się 29 i 30 maja.
W sobotę 29 maja o godz. 12.00 uroczystą Eucharystię celebrować będzie bp drohiczyński Antoni Dydycz, który poświeci też odnowione miejsca objawień, zaś w niedziele 30 maja zostanie również odprawiona Eucharystia o godz.12.00 przez o. Tadeusza Rydzyka CSRS, którą będzie transmitować Telewizja Trwam i Radio Maryja.
Przez cały tydzień od 22 do 30 maja w Prostyni odbywają się misje parafialne, prowadzone przez ks. Wojciecha Węgrzyniaka z Krakowa.
W czerwcu ukaże się też drukiem obszerna monografia pt. „Parafia i Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej w świętej Anny w Prostyni”, autorstwa pochodzącego z tej parafii ks. Pawła Rytela–Andrianika.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.