Proszowice: ponad 200 dzieci na półkoloniach ośrodka Caritas
09 lipca 2010 | 10:28 | dziar Ⓒ Ⓟ
Codziennie wycieczka autokarowa w ciekawe miejsca, nauka pływania na basenie, „Dzień Proboszcza” – z tego typu atrakcji korzysta ponad 200 dzieci podczas kilku turnusów półkolonii, organizowanych przez Zespół Placówek Caritas w Proszowicach.
– Kadra dba o atrakcyjny program, na bieżąco wyszukujemy, co ciekawego dzieje się w regionie – mówi KAI Urszula Jarosz, kierownik placówki. Dwa razy w tygodniu dzieci uczą się pływać na basenie w Proszówkach k. Bochni, pod okiem instruktorów. Tradycją turnusów stał się tzw. Dzień Proboszcza, który organizuje i finansuje proboszcz z Proszowic, ks. Henryk Makuła. W tym dniu dzieci mają np. wycieczkę statkiem albo ciekawy rajd do sanktuarium, zawsze jest ognisko lub piknik i Msza święta.
Inna tradycja to „Dzień dla rodziny”, organizowany na zakończenie turnusu. – Rozbijamy namioty dla rodzin, jest piknik, dyskoteka, konkursy, dzieci zostają w tych namiotach na całą noc, a rano jemy jajecznicę … z jednaj gigantycznej patelni – opowiada U. Jarosz. Dodaje, że zarówno dzieci, jak i rodzice czekają na ten dzień i starają się go spędzić jak najlepiej, nawet gdy są to rodziny dysfunkcyjne.
W każdym turnusie bierze udział ok. 45 dzieci, w zdecydowanej większości są to dzieci ze szkoły podstawowej, podopieczni placówki i uczestnicy zajęć w ciągu roku szkolnego. Dzieci w ramach półkolonii otrzymują pełne wyżywienie: śniadanie, obiad, podwieczorek, napoje i kanapki na wycieczki. Pełny koszt pobytu wynosi 350 zł, większość uczestników korzysta z dofinansowania – z programu prorodzinnego realizowanego przez woj. małopolskie i z dotacji z urzędu gminy. Część pokrywa Caritas ze środków własnych.
Zainteresowanie półkoloniami jest duże, swoje dzieci chcą na nie kierować m.in. mieszkańcy Krakowa.
Zespół Placówek Caritas Diecezji Kieleckiej w Proszowicach obejmuje: Stołówkę, Stację Opieki i Środowiskowy Dom Samopomocy, Ognisko Wychowawcze, Ośrodek Rehabilitacji Ambulatoryjnej. Placówka prowadzi wyspecjalizowane zajęcia m. in. rehabilitacyjne i pomocowe – dla starszych i niepełnosprawnych. Jej atrakcją jest Ogród Biblijny, założony w 2007 r. Celem inicjatywy jest popularyzacja Biblii poprzez dobór i aranżację roślin, inspirowanych słowami Pisma Świętego, oraz rzeźby i inskrypcje biblijne rozmieszczane w ogrodzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.