Proszowice: Święto Ogrodu w Ogrodzie Biblijnym
12 czerwca 2011 | 16:59 | dziar Ⓒ Ⓟ
Koncert fortepianowy wśród roślinności Ogrodu Biblijnego, zwiedzanie ogrodu pod kierunkiem jego twórcy, inscenizacje teatralne, konkursy, degustacje potraw – to atrakcje obchodzonego dzisiaj w Proszowicach Święta Ogrodu w pierwszym w Polsce Ogrodzie Biblijnym, który powstał przy tamtejszym Zespole Placówek Caritas.
Imprezę otworzył ks. Stanisław Słowik, dyr. Caritas kieleckiej, zachęcając do poznawania Biblii w uwspółcześnionej przez świat roślin wersji. Po zakamarkach Ogrodu Biblijnego, z roślinnością występującą w Starym i Nowym Testamencie – oprowadzała zwiedzających jego twórczyni – dr Zofia Włodarczyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
W alejkach ogrodu zaprezentowano pokłosie wystawy fotograficznej „Nasza mała Ziemia Święta w obiektywie”. Inscenizację ”Świętość dla odważnych” przedstawili uczniowie z Klimontowa, a program recytatorski – uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Proszowic.
Wyjątkowym punktem programu był ogrodowy koncert muzyków z Krakowa pt. „Rajskie ptaki i motyle”. Utwory m.in. Liszta inspirowane pięknem przyrody wykonali: Monika Waligóra, Edwin Szetela, Paweł Albiński.
Imprezę zakończyła biesiada integracyjna pod hasłem Smaki Ziemi Proszowickiej.
Ogród Biblijny w Proszowicach powstał w 2007 r. wokół budynków placówki Caritas kieleckiej. Jego celem jest popularyzacja Biblii poprzez prezentację i aranżację roślin wzmiankowanych w Piśmie Świętym. Można tu także zobaczyć rzeźby i inskrypcje biblijne na kamiennych płytach, rozmieszczonych wśród roślinnych enklaw.
W Ogrodzie posadzono m.in. zieloną menorę z uformowanego w jej kształt bukszpanu, poletka „biblijnych” zbóż, mini winnicę, krzew Mojżesza, platan. Ogród odwiedzają goście i wycieczki z całej Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.