Drukuj Powrót do artykułu

Protesty przeciwko ustawie o aborcji w kraju papieża

19 lipca 2018 | 11:20 | mz (KAI/Clarin/ReL) / pz | Buenos Aires Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Steve Rhodes / flickr

Tysiące mieszkańców Argentyny bierze udział w licznych protestach przeciwko zatwierdzonemu 14 czerwca przez Izbę Deputowanych projektowi ustawy legalizującej aborcję. Organizatorzy manifestacji próbują w ten sposób wpłynąć na senatorów przed zaplanowanym na 8 sierpnia w tej izbie głosowaniem.

Jeden z największych protestów zorganizowali pracownicy argentyńskiej służby zdrowia na Plaza de Mayo w Buenos Aires. Biorący w nim udział lekarze i pielęgniarki apelowały do senatorów aby “nie przykładali ręki do zabijania tysięcy niewinnych ludzi”. W trakcie wiecu przemawiały m.in. kobiety, które w przeszłości dokonały aborcji, dzieląc się ze zgromadzonymi swymi traumatycznymi doświadczeniami.

14 czerwca po trwającej prawie całą dobę debacie Izba Deputowanych niewielką ilością głosów uchwaliła projekt ustawy zezwalającej na dokonywanie aborcji do 14. tygodnia ciąży. Głosowanie, w którym liderzy partyjni pozostawili deputowanym wolność wyboru, odbyło się po zaciętej dyskusji. Za przyjęciem nowych przepisów opowiedziało się 129 członków Izby, zaś 125 było przeciwnych. Ustawą zajmie się teraz Senat, który może dokonać w dokumencie zmian, bądź definitywnie go przegłosować.

Wersja do druku

Przeczytaj także

19 lipca 2018 07:13

Święto Chrztu Polski nowym świętem państwowym?

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.