Protetycy słuchu wyruszają do Kamerunu
18 lutego 2020 | 07:00 | Justyna Janiec - Palczewska, maj / hsz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Już dziś w ramach akcji „Protetyk słuchu w Afryce” do Kamerunu wyrusza trzech specjalistów z Polski. Podczas trzytygodniowego pobytu będą przywracać do świata dźwięków najmłodsze niesłyszące dzieci. Projekt organizowany jest dzięki współpracy Fundacji „Redemptoris Missio” z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i diecezją tarnowską.
Do Afryki wyruszają Agnieszka Łukanowska, dr Olgierd Stieler i Michał Tomczak. W Polsce dzięki skyningowi słuchu u noworodków, do szóstego miesiąca życia niemalże każde dziecko z wykrytą wadą słuchu ma dobraną odpowiednią protezę słuchową.
W Kamerunie niedosłyszące dziecko nie może liczyć na żadną pomoc. Rodzina, kiedy zorientuje się, że dziecko nie słyszy, po poradę w tej sprawie może się zgłosić jedynie do szamana. Ten ustala, kto rzucił urok na rodzinę, lecz jak łatwo można się domyślić, to nie rozwiązuje problemu. Od tego czasu bliscy ukrywają dziecko przed światem, aby nie przynosiło rodzinie wstydu.
Do takich dzieci docierają polscy misjonarze i proszą rodziców, aby zapisali je do szkoły stworzonej i prowadzonej przez Polkę, Ewę Gawin, w Bertoua. Jest to jedyna tego rodzaju szkoła w tej części Kamerunu. Trafiają do niej dzieci, które, gdyby nie ona, nie byłyby w stanie zdobyć żadnego wykształcenia. Tutaj dzieci mają szansę na pogodne dzieciństwo. Uczą się o hodowli roślin, zdobywają zawód.
Większość z tych dzieci dzięki aparatom słuchowym można przywrócić do świata dźwięków, ale oprócz wolontariuszy Fundacji „Redemptoris Missio” nikt tego wcześniej nie robił. Aparaty słuchowe w Kamerunie są niebotycznie drogie i stać na nie jedynie najbogatszych. Dzięki naszym sponsorom wolontariusze zabierają ze sobą warty 150 tys. zł. sprzęt do badania słuchu i warte 300 tys. zł. aparaty słuchowe podarowane przez produkujące je firmy.
Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja wysyła pomoc humanitarną oraz oferuje misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie w postaci wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.