Prowincjał bernardynów: rys osobowości św. Jana z Dukli jest aktualny jak nigdy wcześniej
19 maja 2014 | 21:17 | pab Ⓒ Ⓟ
Bezcenny i unikalny rys osobowości św. Jana z Dukli jest obecnie aktualny i potrzebny jak nigdy wcześniej – powiedział o. Jarosław Kania w Sanktuarium św. Jana z Dukli podczas poniedziałkowej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. W tym roku przypada 600. rocznica urodzin tego świętego.
– Wymagał od siebie, nigdy nie spoczywał na laurach, nie zadowalał się przeciętnością, stale chciał większego dobra. Oddawał się systematycznym ćwiczeniom ducha i intelektu na wzór sportowców i żołnierzy. Ten bezcenny i unikalny rys osobowości jest obecnie aktualny i potrzebny jak nigdy wcześniej – mówił o św. Janie prowincjał polskich bernardynów.
Przywołując słowa papieża Benedykta XVI, o. Kania powiedział, że „nie uda się stworzyć pozytywnego porządku świata tam, gdzie dziczeją dusze”. – Gdy dziczeją zachwaszczone dusze, przede wszystkim musimy ćwiczyć się w rzeczy najważniejszej, czyli w miłości, pojmowanej nie kłamliwie, jako dramat uczuciowy z telenoweli, lecz jako zakorzeniona w czystej wierze służba bliźnim i dawanie życia za braci – mówił.
O. Kania przypomniał, że św. Jan zasłynął jako przewodnik dusz i roztropny doradca wielu ludzi. Według zapisków nieprzerwanie pracował także po utracie wzroku, a jego życie było natchnieniem dla prostych ludzi, dla kapłanów, rycerzy i władców.
Na zakończenie homilii kaznodzieja życzył, by uroczystości rocznicowe uskrzydliły w pragnienie sprawiedliwości, dobroć, cierpliwość, przykład życia, rozwagę i pobożność. – Niech nas uzbroją jak prawdziwych żołnierzy Jezusa w autentyczne cnoty, przede wszystkim w żywą wiarę, miłość i nadzieję. Oto prosił przed laty największy pielgrzym i miłośnik tej błogosławionej, pięknej dukielskiej ziemi: bracia i siostry, często nawiedzajcie to miejsce – mówił o. Kania, przypominając postać św. Jana Pawła II i jego słowa z pobytu w Dukli w czerwcu 1997 r.
Spotkanie Rodziny Radia Maryja w Sanktuarium św. Jana z Dukli jest jednym z wielu wydarzeń związanych z obchodzoną sześćsetną rocznicą urodzin świętego zakonnika oraz ogólnopolskim Rokiem św. Jana z Dukli, ustanowionym przez Sejm RP. Centralne uroczystości odbędą się 31 maja. Przewodniczyć im będzie abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce wraz z abp. Mieczysławem Mokrzyckim – metropolitą lwowskim i abp. Józefem Michalikiem – metropolitą przemyskim i byłym przewodniczącym KEP.
W Sanktuarium św. Jana z Dukli znajdują się relikwie tego świętego, który tutaj się urodził i wychował. Nieopodal miejscowości znajduje się pustelnia, w której spędził część swojego życia.
Dukielskie sanktuarium od 22 października 2011 r. posiada również relikwie krwi bł. Jana Pawła II. Są one czczone w każdą sobotę podczas nabożeństwa do Jana Pawła II. Tutaj również znajduje się „pokój papieski”, w którym Ojciec Święty nocował podczas pobytu w archidiecezji przemyskiej 9 i 10 czerwca 1997 r. Opiekunami tego miejsca są ojcowie bernardyni.
Nieopodal Dukli znajduje się Góra Cergowa, którą ks. Karol Wojtyła często odwiedzał podczas swoich wędrówek po Beskidach. Tu zrodziło się wiele jego utworów, m.in. dramat „Przed sklepem jubilera”.
Św. Jan urodził się w Dukli na Podkarpaciu w rodzinie mieszczańskiej, prawdopodobnie w 1414 r. Uczył się w rodzinnym mieście oraz w Krakowie. W młodości przez pewien czas przebywał na pustelni. Po jej opuszczeniu wstąpił do zakonu franciszkanów konwentualnych (czarnych). Jako kapłan pełnił różne funkcje, przede wszystkim zasłynął jako kaznodzieja, spowiednik oraz gwardian w klasztorach w Krośnie i Lwowie.
W 1463 r. postanowił wstąpić do nowego wówczas odłamu franciszkanów – bernardynów. Swoją posługę wypełniał z wielką gorliwością nawet po utracie wzroku oraz cierpiąc na niedowład nóg. Nie mogąc sam czytać, prosił, aby mu odczytywano teksty brewiarza i w ten sposób uczył się ich na pamięć. Zmarł w opinii świętości we Lwowie 29 września 1484 r.
Wstawiennictwu św. Jana przypisuje się cudowne ocalenie Lwowa w 1648 r. podczas oblężenia przez wojska Bohdana Chmielnickiego. Przywódca kozaków miał zobaczyć na niebie anioły. Odwrót ogłosił wypowiadając znamienne słowa: „Ja z Bogiem walczyć nie będę”.
Papież Klemens XII ogłosił Jana z Dukli błogosławionym w roku 1733, a Jan Paweł II kanonizował go w Dukli 10 czerwca 1997 r. Papież Klemens XII w 1739 r. ogłosił bł. Jana patronem Korony i Litwy. Św. Jan jest patronem archidiecezji przemyskiej, Lwowa, rycerstwa polskiego, jego postać widnieje w herbie Dukli.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.