Prudnik-Las: diecezjalny dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie
13 czerwca 2016 | 11:16 | hh Ⓒ Ⓟ
„Chrzest to przełomowe wydarzenie naszej osobistej duchowej biografii, to światło u początku życia wiary i zadanie na całe życie” – powiedział bp Rudolf Pierskała 12 czerwca podczas diecezjalnego dnia wspólnoty Ruchu Światło-Życie w sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie.
Kaznodzieja skupił się na obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski, kiedy to przez chrzest Mieszka symbolicznie została otwarta Brama Miłosierdzia dla naszej ojczyzny. Biskup przypomniał też, że w to wielkie dziedzictwo wiary i życia chrześcijańskiego wprowadzili nas przodkowie, rodziny i wspólnoty parafialne. „Kto pomógł księciu Mieszkowi do przyjęcia wiary? Jego żona Dobrawa, chrześcijanka, córka króla czeskiego Bolesława. Kto przyprowadza najczęściej do kościoła dzieci – kobiety, kto zachęca mężów do uczestnictwa we Mszy – kobiety, kto bierze najczęściej udział w nabożeństwach – kobiety. To one modlą się za dzieci i wnuki. To one zawsze są w kościele, przy kościele i gotowe do pomocy” – podkreślił.
Opolski biskup pomocniczy powiedział również, że ojcowie nasi przekazali nam wiarę w Boga oraz umiłowanie Kościoła żywej wspólnoty i domu Bożego. „Naszym zadaniem jest przekazać ten skarb młodemu pokoleniu, dzieciom i młodzieży, aby oni także w przyszłości przekazali to wielkie dziedzictwo wiary w Boga i tradycji chrześcijańskiej następnym pokoleniom” – apelował.
Zdaniem kaznodziei, chrzest to także początek naszego zbawienia. „Otrzymaliśmy uwolnienie z grzechu pierworodnego, łaskę konieczną do zbawienia i staliśmy się dziećmi Bożymi oraz członkami Kościoła. Chrzest stał się Bramą Miłosierdzia dla nas” – zaznaczył i jednocześnie dodał, że chrzcimy małe dzieci właśnie dlatego, że wiara jest wielkim skarbem, który warto przekazywać jako dar Bożej łaski.
„Chrzest to przełomowe wydarzenie naszej osobistej duchowej biografii, to światło u początku życia wiary i zadanie na całe życie” – stwierdził bp Pierskała. „Chrześcijanin to człowiek oświecony, który wie, że prawdziwe życie jest tylko w Jezusie Chrystusie, bo tylko On jest drogą, prawdą i życiem. Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego i bramą do życia w Trójcy Świętej. Jest to nie tylko zanurzenie w poświęconej wodzie, ale prawdziwe zanurzenie w śmierci i zmartwychwstaniu Pana, w Jego zwycięstwie nad złem. To prawdziwe źródło życia wiecznego” – podkreślił.
Pierwsza rekolekcyjna Oaza diecezji opolskiej odbyła się 1973 r. w Ochotnicy Górnej koło Krościenka. Na początku Ruch Światło-Życie działał nieformalnie. Natomiast pierwszym oficjalnym moderatorem diecezjalnym został ks. Bonifacy Madla. Zanim otrzymał dekret, w 1979 r. ordynariusz diecezji – bp Alfons Nossol – wysłał go na studia przygotowawcze do Lublina do ks. Franciszka Blachnickiego.
Kolejnymi moderatorami Ruchu Światło-Życie w diecezji opolskiej byli: ks. Bonifacy Madla (1980-1989), ks. Krystian Worbs (1989-1992), ks. Adam Rogalski (1992-2003), ks. Grzegorz Rencz (2003-2008), ks. Sławomir Kwiatkowski (2008-2015) oraz ks. Leszek Rygucki (od 2015).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.