Pruszków: Kapituła generalna sióstr eucharystek
21 lipca 2023 | 19:41 | Siostry eucharystki, zyciezakonne.pl, tk | Pruszków Ⓒ Ⓟ
W dniach od 8 do 20 lipca 2023 r., w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii w Pruszkowie, odbyła się XIV kapituła generalna. Na 6-letnią kadencję przełożonej generalnej została wybrana s. Barbara Staniszewska. W spotkaniu wzięło udział 27 sióstr kapitulnych pochodzących z domów należących do Polski oraz Delegatury Litewsko-Białoruskiej i Delegatury Rosyjsko-Kazachstańskiej.
Do rady generalnej wybrano 4 siostry: I radna (wikaria) – s. Małgorzata Galik (Polska); II radna – s. Antanina Bahdanovich (Delegatura Litewsko-Białoruska); III radna – s. Polina Zommer (Delegatura Rosyjsko-Kazachstańska); IV radna – s. Dorota Jaworska (Polska).
16 lipca delegacja sióstr kapitulnych udała się na Jasną Górę, gdzie nowomianowana przełożona generalna, w kaplicy przed obrazem Matki Bożej Królowej Polski, dokonała Aktu Zawierzenia Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii. Powierzyła posługę swoją i rady generalnej pod opiekę Maryi.
***
Zgromadzenie Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii jest zakonną wspólnotą założoną w 1923 r. przez bł. Jerzego Matulewicza, biskupa wileńskiego dla szerzenia oświaty religijnej i podnoszenia poziomu religijnego miejscowej, głównie białoruskiej ludności. Siostry miały też prowadzić pracę misyjną wśród licznych na tym terenie prawosławnych.
Po zakończeniu II wojny światowej część sióstr wyjechała do Polski. Te, które pozostały na terenie Związku Radzieckiego musiały, z powodu prześladowań, ukrywać się kontynuując życie zakonne bez habitów. Mimo trudności, a także konieczności podjęcia prac państwowych, nadal realizowały misję Zgromadzenia – wspierały prześladowanych i więzionych kapłanów, wypiekały komunikanty, katechizowały. Swoją posługą obejmowały coraz większe obszary Związku Radzieckiego. Zgromadzenie w tych warunkach nie tylko przetrwało, ale i rozwinęło się.
Na terenach Polski siostry podjęły posługę w parafiach, prowadzenie sierocińca, przedszkola, zakładu dla dzieci upośledzonych.
Dziś, odpowiadając na potrzeby współczesnego Kościoła, siostry prowadzą katechezę dzieci i młodzieży, opiekują się zespołami parafialnymi (np. bielanki, chór, schola, grupy modlitewne), posługują jako zakrystianki, organistki, kancelistki, opiekunki chorych. Eucharystki prowadzą także przedszkola, organizują rekolekcje i dni skupienia dla dziewcząt, spotkania dla nauczycieli.
Aktualnie Siostry Eucharystki posługują na terenach: Polski, Litwy, Białorusi, Łotwy, Rosji, Kazachstanu, Ukrainy i Niemiec (w sumie 32 placówki).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.