Prymas Glemp na obchodach jubileuszu 25-lecia PMK w Berlinie
01 października 2007 | 13:17 | Krystyna i Henryk Żurkowie (Berlin) Ⓒ Ⓟ
Prymas Polski wziął udział w uroczystych obchodach 25-lecia Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie. Pod przewodnictwem kard. Józefa Glempa 30 września odprawiono uroczystą Mszę św. Dzień wcześniej kardynał udzielił sakramentu bierzmowania młodym parafianom PMK.
„Miłuj bliźniego i miłuj Boga – to cała podstawa chrześcijaństwa” – powiedział w kazaniu Prymas Polski podczas uroczystej Mszy św. jubileuszowej nawiązując do przypowieści o bogaczu i Łazarzu zawartej w niedzielnej Ewangelii. Wskazał na przykłady świętych: brata Alberta Chmielowskiego, bł. Matki Marii Merkert z Nysy oraz bł. Matki Teresy z Kalkuty, którzy swym ofiarnym życiem pomagali potrzebującym, ale także przygotowali młode pokolenie do tej działalności.
Prymas Polski nawiązał również do Bożej Opatrzności, która „istnieje i dalej kieruje światem”. „Opatrzność Boża to nie to oko śledzące, lecz oko podpatrujące tam, gdzie trzeba pomóc. Polska trzy razy podejmowała budowę świątyni Bożej Opatrzności. Obecnie, kiedy jest wolna mamy szansę, aby tę budowę, jako wotum dziękczynne, wreszcie zrealizować” – mówił kard. Glemp.
Prymas Polski przypomniał postać świętego Jana Bosko, „wielkiego świętego” oraz jego ucznia, kard. Augusta Hlonda. „To Prymas Hlond zwrócił uwagę na dusze ginące na obczyźnie i powołał zgromadzenie chrystusowców mające służyć rozsianym po świecie rodakom” – przypomniał kardynał i życzył polskiej wspólnocie w Berlinie, „miejscu tak ważnym w historii Polski, aby było ono świadectwem wiary”, nad którym „swoją opiekę roztacza Bóg i Matka Boża Królowa Polski”.
Witając Prymasa Polski proboszcz Misji, ks. Tadeusz Niewęgłowski SDB podziękował kardynałowi w imieniu parafian i salezjanów za udział w uroczystościach. Z kard. Glempem Mszę św. koncelebrowali: ks. Niewęgłowski, ks. prałat Stanisław Budyń, rektor PMK w Niemczech, ks. prałat Marek Zalewski, przedstawiciel nuncjatury apostolskiej w Niemczech, oraz ks. Mirosław Kreczmański, kapelan Prymasa Polski.
Przed Mszą św. kard. Glemp poświęcił sztandar PMK w Berlinie wykonany dzięki inicjatywie małżeństwa Renaty i Daniela Kaiserów przez siostry boromeuszki z Piekar Śląskich. Sztandar przedstawia z jednej strony Matkę Boską Częstochowską, a z drugiej Jezusa Miłosiernego.
Mszę św. uświetniał śpiew parafialnego chóru Marana Tha pod dyrekcją Anny Kokowskiej-Weinstok.
Na zakończenie ks. Tadeusz Niewęgłowski nawiązując do słów arcybiskupa Berlina, kard. Georga Sterzinskiego, który podczas Mszy św. odpustowej w PMK w Berlinie, 26 sierpnia br., stwierdził podczas kazania, że „tutaj bije serce polskich katolików”, wyraził życzenie, „aby to serce biło żywo, po polsku i po katolicku”.
Mszę św. zakończyło apostolskie błogosławieństwo Prymasa Polski oraz pieśń „Boże coś Polskę”.
W niedzielne przedpołudniem kard. Glemp otworzył wystawę malarską „Pejzaż” w „Galerii pod Bazyliką” autorstwa Adama Malinowskiego, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego. Wieczorem w siedzibie ambasady polskiej w Berlinie Prymas Polski spotkał się z ambasadorem, Markiem Prawdą.
W sobotę 29 września, Prymas Polski podczas Mszy św. podczas udzielił sakramentu bierzmowania 182 młodym parafianom Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie. Taka rzesza młodzieży przystępującej do sakramentu bierzmowania była czymś niezwykłym w obrazie religijnym Berlina. W kazaniu kard. Glemp podkreślił m. in. wyjątkowość miejsca, jakim jest Berlin. „To miasto było dla Polaków zawsze otwarte. Przybywali tutaj w minionych czasach polscy naukowcy, artyści, politycy, zwykli ludzie szukający pracy. Był też czas kiedy Berlin budził w Polakach odczucia niekorzystne, a nawet wrogie. Dzisiaj Berlin jest znowu gościnny, ale potrzebuje Polaków, którzy świadczyć będą o tym co jest polskie, a szczególnie będą dawać świadectwo wiary” – mówił kard. Glemp i wezwał młodych Polaków, aby dawali chrześcijańskie świadectwo „współdziałając z Duchem św., którego dary w obfitości otrzymali w sakramencie bierzmowania.
W godzinach wieczornych ks. Niewęgłowski wraz z przedstawicielami Misji oprowadzali Prymasa Polski po Berlinie odwiedzając m.in. takie historyczne miejsca jak Reichstag, Brama Brandenburska, Mur Berliński, Unter der Linden, Pomnik Zagłady Żydów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.