Prymas Katalonii rozpoczyna wizytę w diecezji włocławskiej
02 lipca 2012 | 18:26 | ks. an Ⓒ Ⓟ
Dziś swoją pięciodniową wizytę w diecezji włocławskiej rozpoczyna prymas Katalonii i arcybiskup Tarragony Jaume Pujol. Spotka się z arcybiskupem Wiesławem Meringiem oraz odwiedzi m.in. sanktuarium męczeństwa ks. Popiełuszki oraz miejsca narodzin św. s. Faustyny Kowalskiej i św. Maksymiliana Kolbe.
Arcybiskup przybywa do diecezji włocławskiej, aby podziękować biskupowi włocławskiemu Wiesławowi Meringowi za pomoc, jaką stanowi praca duszpasterska w archidiecezji Tarragony dwóch księży z tej diecezji.
Abp Pujol odwiedzi miejsca związane ze świętymi, których życie związane było z archidiecezją włocławską, m.in. tamę na Wiśle, tuż obok miejsca, z którego wyłowiono ciało ks. Popiełuszki, miejsce urodzin św. s. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich i św. Maksymiliana Kolbe w Zduńskiej Woli.
Abp Jaume Pujol urodził się w Guissona (Lleida) w 1944 r. Studiował w Barcelonie, Rzymie i Pamplonie. Jest doktorem pedagogiki oraz teologii, należy do Opus Dei.
Był profesorem zwyczajnym pedagogiki religii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Nawarry. Od 1976 r. do 2004 r., kiedy został powołany przez papieża Jana Pawła II na stolicę metropolitalną w Tarragonie, kierował Zakładem Teologii Pastoralnej i Katechetyki, a od 1997 także Wyższym Instytutem Nauk Religijnych na tej uczelni.
Przez 12 lat był dziekanem do spraw studiów na Wydziale Teologicznym, a przez 3 lata sekretarzem Wydziału.
15 czerwca 2004 r. Jan Paweł II powołał go na arcybiskupa Taragony, archidiecezji metropolitalnej i prymasowskiej, z czym łączy się przewodniczenie Konferencji Episkopatu Tarraconense, do której należą biskupi prowincji kościelnych Tarragony oraz Barcelony.
19 września 2004 r. w katedrze w Tarragonie otrzymał święcenia biskupie, a 29 czerwca 2005 r. w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie papież Benedykt XVI przekazał mu paliusz arcybiskupi. Od marca 2005 r. jest członkiem Komisji ds. Nauczania i Katechezy oraz Komisji ds. Seminariów i Uniwersytetów Konferencji Episkopatu Hiszpanii.
Archidiecezja Tarragony sięga swoimi korzeniami I wieku. Związana jest też z nią tradycja o podróży misyjnej św. Pawła Apostoła do Hiszpanii.
W 385 roku papież Syrycjusz odpowiadając na wątpliwości dotyczące dyscypliny kościelnej przedstawione mu przez biskupa Tarragony Himeriusza, zobowiązał go, aby zatroszczył się o wypełnienie jego dyspozycji nie tylko przez biskupów diecezji należących do jego prowincji, ale całej Hiszpanii, zlecając mu misję należącą do kompetencji prymasa (primus inter pares).
Od 419 roku biskupi Tarragony używają także tytułu metropolity.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.