Prymas Kowalczyk: teologia powinna odpowiadać na fundamentalne pytania człowieka
16 września 2010 | 14:47 | ms Ⓒ Ⓟ
Teologia powinna odpowiadać na fundamentalne pytania człowieka – podkreślił na zakończenie VIII Kongresu Teologów Polskich w Poznaniu Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.
W swoim słowie Prymas zastanawiał się nad wyznacznikami sensu ludzkiej egzystencji. Jego zdaniem są nimi odpowiedź na pytanie, skąd człowiek pochodzi – od dobrego Stwórcy, Kogoś, kto zna ludzi dobrze i chce dla nich jak najlepiej. Dalej, odpowiedź na pytanie, po co człowiek żyje – żeby wypełniać mądry plan Stwórcy, w łączności z Nim i dla dobra innych ludzi, nie tylko samego siebie.
Wyznacznikiem sensu ludzkiej egzystencji, zauważył Prymas Kowalczyk jest też odpowiedź na pytanie, jak należy żyć – miłując i służąc, wreszcie odpowiedź na pytanie o cel, dokąd zmierza ludzkość – ku lepszemu światu, ku „rajowi” odzyskanemu dzięki ofierze Chrystusa, gdzie zapanuje ponownie harmonia ze Stwórcą i z innymi ludźmi.
Abp Kowalczyk zauważył, że współczesnemu człowiekowi wydaje się, że jest w coraz większym stopniu panem siebie i otaczającego go świata, a mimo to odczuwa wewnętrzny niedosyt i niepokój, wręcz swoiste osaczenie, spowodowane przez brak czasu, ciągły pośpiech, pracoholizm, wzajemną rywalizację, nihilizm moralny, hedonistyczne nastawienie do życia.
„Pytanie o sens własnego bytowania na tym świecie staje się w świetle tych dzisiejszych zjawisk i okoliczności jeszcze bardziej aktualne, a równocześnie bardziej niepokojące i „uwierające” niż kiedykolwiek” – podkreślił były nuncjusz apostolski w Polsce.
Zdaniem Prymasa Kowalczyka poszukiwanie sensu egzystencji powinno przebiegać drogą odnawiania i pogłębiania relacji „człowiek – Bóg” i „człowiek – człowiek”.
„Żyjąc odpowiedzialnie we wspólnocie Kościoła, analizując uczciwie słowa i czyny Chrystusa, człowiek usensownia swoje życie” – podkreślił metropolita gnieźnieński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.