Prymas Muszyński: św. Kazimierz Królewicz wzorem dla młodzieży
05 marca 2010 | 14:44 | bgk Ⓒ Ⓟ
„Poprzez swoją dojrzałą wiarę i wielką życiową mądrość św. Kazimierz może być patronem i wzorem dla współczesnej młodzieży – powiedział 4 marca we Wrześni prymas Polski abp Henryk Muszyński. Hierarcha przewodniczył wieczornej Mszy św. odpustowej w miejscowym kościele mającym za patrona św. Kazimierza Królewicza.
W homilii metropolita gnieźnieński przypominając postać św. Kazimierza Królewicza stwierdził, iż był on światły mądrością pochodzącą od Boga. Od samego początku szukał tego, co w życiu jest najważniejsze i potrafił omijać wszystkie inne rzeczy.
„Święty Kazimierz wyniósł z rodzinnego domu żywą wiarę, która jest kluczem do wszystkiego. Gdyby nie ta żywa wiara szukałby innych darów, szukałby innych radości. Gdyby nie ta żywa wiara nie opuszczałby komnat królewskich i nie szedł do ludzi potrzebujących. Nie wychodziłby im na przeciw. Gdyby nie ta żywa wiara nie byłby znakiem bliskości i obecności kochającego Jezusa Chrystusa. On szukał tych, którzy najbardziej się zagubili, bo miał świadomość, że przyszedł służyć” – mówił Prymas Muszyński.
Wskazując na młody wiek świętego podkreślił, że cechowała go niebywała dojrzałość i mądrość, którą niekiedy zdobywa się dopiero pod koniec życia. Takiej dojrzałości i odpowiedzialności życzył młodzieży.
„W gimnazjum mój łacinnik napisał mi w pamiętniku takie słowa: cokolwiek czynisz, czyń roztropnie, mądrze i patrz na koniec. Kochana młodzieży, gdybyście patrzyli na koniec swojego działania uniknęlibyście niejednego dramatu i tragedii. Człowiek powinien być odpowiedzialny za to, co czyni i za konsekwencję swoich czynów” – dodał Prymas Polski.
Przypomniał również słowa Jana Pawła II wygłoszone z okazji 600. rocznicy chrztu Litwy, w których papież nazywał św. Kazimierza Królewicza jaśniejącym wzorem czystości, miłości, pokory i gotowości służenia braciom.
„Dzisiaj wiele się mówi o czystości. To cnota niezwykle potrzebna, bo żyjemy w świecie, który kwestionuje wartości, zwłaszcza te z dziedziny szóstego przykazania. Dlatego wzorem św. Kazimierza powinniśmy umieć wybrać, co powinniśmy czynić, a czego unikać. Woda nie musi być głęboka, ale musi być czysta, aby się w niej odbiło słońce. Taka musi być również dusza ludzka. To wymaga jednak czujności, samozaparcia, ofiary i wyrzeczenia” – mówił abp Muszyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.