Prymas na trudne czasy – międzynarodowa konferencja na UKSW
11 września 2021 | 18:40 | UKSW | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Troska kard. Stefana Wyszyńskiego w walce o wolność religijną w Europie Środkowo-Wschodniej były tematem międzynarodowej konferencji naukowej na UKSW, która zorganizowana została przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW w przededniu beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego.
Dyrektor UCBWR ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. ucz., podkreślił, że walka o wolność religijną była tak samo ważna w czasach kard. Stefana Wyszyńskiego, jak dziś jest ważna w wielu regionach świata. – Chrześcijanie są jedną z najbardziej prześladowanych grup na świecie. Często słyszymy od naszych prześladowanych braci: „Bądźcie naszym głosem, bo my głosu nie mamy”.
Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, podczas otwarcia konferencji w auli Schumana powiedział: – Wolność religijna była dla Prymasa niezwykle ważna. Całe jego życie było walką o prawo do wolności wyznania i wiary w Boga.
Konferencja „Stefan Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie” zgromadziła przedstawicieli rządu, instytucji kościelnych oraz naukowych z Polski i zagranicy.
– Kardynał Stefan Wyszyński był wybitną postacią – podkreślił wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek. – Będąc uwięziony, dał piękny przykład zachowania wolności w sercu poprzez ścisły związek z Chrystusem. Jest dla nas wciąż autorytetem, który daje siłę i jasność postępowania.
Ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski w swoim referacie „Kardynał Stefan Wyszyński patronem na trudne czasy” podkreślił, że błogosławiony Prymas mógłby być patronem biskupów, wolności religijnej oraz jedności narodowej. – Przy obecnym podziale społecznym kard. Wyszyński jest Polakom szczególnie potrzebny, aby mieli duchowe wsparcie w przywracaniu zachwianej jedności narodu w tych trudnych czasach – wyjaśnił Rektor UKSW.
W wydarzeniu uczestniczyli goście zza granicy m.in. ambasador Węgier w Polsce Orsolya Kovács, kard. Dominik Duka z Czech.
W czasie konferencji głos zabrało siedemnastu prelegentów z kraju i z zagranicy. Bp Antoni Pacyfik Dydycz mówił o prześladowaniu Kościoła na Litwie i Białorusi w czasach prymasa Wyszyńskiego. Pomoc, jaką prześladowanemu Kościołowi na Słowacji udzielał Kościół w Polsce pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego, była tematem wystąpienia o. prof. dr. hab. Ladislava Csontos SJ z Uniwersytetu w Trnawie. O roli listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku w procesie pojednania obu narodów mówił ks. dr Thomas Stübinger z Uniwersytetu w Eichstadt w Niemczech.
Przyjaźń prymasa Wyszyńskiego z papieżami w kontekście obrony katolików bloku wschodniego była tematem wystąpienia o. prof. dr hab. Zdzisława Kijasa OFM Conv. z Papieskiego Wydziału Teologicznego Świętego Bonawentury w Rzymie. Prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki z UKSW mówił o inwigilacji Prymasa przez służby bezpieczeństwa PRL.
Podczas konferencji odbyła się prezentacja najnowszych publikacji Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej „Kardynał Wyszyński a wolność religijna w Europie” oraz „Działalność charytatywna jako przejaw wolności religijnej”.
Patronat honorowy nad konferencją objął Prezydent RP Andrzej Duda oraz kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz Wydziałów Kościelnych UKSW.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.