Prymas Polski: kard. Glemp był człowiekiem Opatrzności
22 stycznia 2024 | 00:06 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Kardynał Józef Glemp był człowiekiem Opatrzności. Głosił prawdę o Opatrzności Bożej i przyjmował ją z ufnością w swoim życiu” – mówił 21 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak przewodnicząc Mszy św. z okazji zbliżającej się 11. rocznicy śmierci kard. Józefa Glempa.
Msza św. sprawowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, gdzie przed dziewięćdziesięciu pięciu laty kard. Józef Glemp został ochrzczony. W homilii abp Wojciech Polak przypomniał pełne zawierzenia nauczanie kard. Glempa o Bożej Opatrzności, podkreślając, że w niej właśnie – według śp. prymasa – wyraża się najpełniej prawda o obecności i bliskości Boga.
„Opatrzność bowiem, po łacinie providentia, to znaczy patrzenie w dal, przenikanie przyszłości. Z religijnego puntu widzenia to patrzenie na Boga, który stworzył świat i nadal nim kieruje” – przypomniał słowa poprzednika abp Polak dopowiadając, że ufność i zawierzenie Bożej Opatrzności kard. Glemp rozumiał nie tylko jako wiarę w to, że Bóg jest blisko i posłał swojego Syna dla naszego zbawienia, ale także jako świadomość, że „czuwa nad narodem, każdą rodziną i każdym człowiekiem w czasach trudnych i okolicznościach bolesnych”.
„Wyrazem tego przekonania było zainicjowanie budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, którą – jak sam wielokrotnie tłumaczył – Polacy przyrzekli Bogu jako podziękowanie za dar wolności” – przypomniał abp Polak, dodając, że sam kardynał przyznawał, że gdyby nie podjął się jej budowy, popełniłby grzech zaniechania. I choć nie doczekał końca prac, zainicjowane przez niego dzieło zostało dopełnione staraniem jego następcy na stolicy arcybiskupiej w Warszawie, kard. Kazimierza Nycza, który – jak zapowiedział abp Polak – jest tegorocznym laureatem nagrody „Ku chwale”, ustanowionej przez kard. Józefa Glempa.
Prymas nawiązał też do obchodzonej 21 stycznia Niedzieli Słowa Bożego, które ma moc „dotykać każdego człowieka w sposób bezpośredni i osobisty”.
„W nim odnajdziemy nie tylko wezwanie do nawrócenia i wiary, ale także do wypłynięcia na głębię” – podkreślił abp Polak.
Abp Jędraszewski: dziś próbuje się gasić światło Chrystusa w sercach i umysłach dzieci i młodzieży
„Słuchając Słowa, czytając je i przyjmując do naszego życia, rzeczywiście słyszymy na nowo głos Jezusa, widzimy Jego twarz, otrzymujemy Jego Ducha. To słowo przybliża nas do Boga” – dopowiedział powtarzając za kard. Józefem Glempem, że „wielu ludziom Ewangelia może wydawać się zbyt trudna, niemal niemożliwa do spełnienia. I po ludzku z pewnością tak jest. Stąd tak ważne jest, by okazać pełne zaufanie Bożej Opatrzności. I pokorę wobec Pana Boga”.
Śp. kard. Józef Glemp urodził się 18 grudnia 1929 roku w Inowrocławiu. Lata dziecięce i młodość spędził w pobliskim Rycerzewku. W Inowrocławiu ukończył liceum, a w Gnieźnie seminarium duchowne. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 maja 1956 roku w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie z rąk bp. Franciszka Jedwabskiego, sufragana poznańskiego, który udzielił ich w zastępstwie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego. Nominację na arcybiskupa warszawskiego i gnieźnieńskiego Prymasa Polski otrzymał 7 lipca 1981 roku, półtora miesiąca po śmierci prymasa Stefana Wyszyńskiego. Rządy w obu archidiecezjach kanonicznie objął 9 lipca tegoż roku, a uroczyste ingresy odbył: 13 września do bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie i 24 września do archikatedry warszawskiej.
Śp. kard. Józef Glemp był arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim w latach 1981-1992. Jednocześnie sprawował urząd arcybiskupa metropolity warszawskiego, obie archidiecezje były bowiem do 25 marca 1992 połączone unią personalną. Po reorganizacji struktur Kościoła w Polsce w 1992 i rozłączeniu obu archidiecezji zachował godność Prymasa Polski do 2009 roku jako kustosz relikwii św. Wojciecha. Na mocy decyzji Benedykta XVI tytuł Prymasa Polski wrócił do arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego w grudniu 2009 roku, gdy kard. Glemp skończył 80 lat. Otrzymał go ówczesny arcybiskup gnieźnieński Henryk Muszyński.
Śp. kard. Józef Glemp zmarł 23 stycznia 2013 roku. 28 stycznia po Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze warszawskiej został pochowany w znajdującej się w świątyni krypcie arcybiskupów warszawskich.
Msza św. w 11. rocznicę śmierci Prymasa Glempa sprawowana była także 23 stycznia w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Radosława Orchowicza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.