Drukuj Powrót do artykułu

Prymas Polski: Kościół nie jest sektą – nie istnieje sam dla siebie

11 kwietnia 2018 | 14:48 | tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Mazur / BPKEP

„Kościół, chrześcijaństwo nigdy nie istnieje samo dla siebie. Gdybyśmy tak myśleli bylibyśmy skazani na życie sekty lub getta – powiedział w środę w Warszawie abp Wojciech Polak. – Chrześcijaństwo istnieje o tyle, o ile istnieje dla innych i ile wychodzi na zewnątrz” – dodał prymas Polski na konferencji prasowej w siedzibie KAI.

Podczas spotkania poinformowano, że XI Zjazd Gnieźnieński odbędzie się w dniach 21-23 września pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje prezydent RP Andrzej Duda, który otworzy obrady.

Przypominając, że tegoroczny Zjazd odbywa się w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, Prymas tłumaczył, że wolność to nie tylko możliwość wyboru. „Wolność trzeba zagospodarować, ona jest zadaniem i wezwaniem do odpowiedzialności, do bycia ludźmi wolnymi w sposób twórczy i odpowiedzialny” – podkreślił abp Polak powołując się na myśli Jana Pawła II i ks. Józef Tischnera.

„Chcemy, by refleksja Zjazdów Gnieźnieńskich była także służbą nas, chrześcijan Środkowowschodniej Europy, dla społeczeństwa, w którym żyjemy” – powiedział abp Polak.

Zwrócił uwagę, że tematy, które zostaną podjęte na Zjeździe mają ożywiać współczesna debatę i współczesne życie. „Chcemy zwrócić się do świata z przesłaniem, że fundamentem naszego życia w prawdzie, w służbie i w dialogu jest zawsze wolność” – wskazał metropolita gnieźnieński.

Abp Polak powiedział, że chrześcijanie są ludźmi wolnymi, bo wyzwolonymi przez Chrystusa i wezwanymi do tego, by w dialogu kształtować przestrzeń wolności i odpowiadać na wyzwania współczesności. „Nie tylko zastanawiać się od czego jesteśmy wolni i od czego zostaliśmy uwolnieni, ale do czego jesteśmy wezwani” – mówił Prymas. Wskazując na podtytuł zjazdu – „Inspirująca moc chrześcijaństwa” – podkreślił: „Z nadzieją chcemy patrzeć w przyszłość”.

Wersja do druku

Przeczytaj także

11 kwietnia 2018 07:27

Papież Franciszek jest uczniem Pawła VI

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.