Prymas Polski: niech bł. biskup Kozal będzie patronem naszego kapłaństwa
23 lutego 2018 | 18:08 | Gniezno / bgk Ⓒ Ⓟ
„Błogosławiony bp Michał Kozal był związany zarówno z archidiecezją gnieźnieńską, jak i diecezją bydgoską i przy końcu swojego życia z diecezją włocławską, a więc jest tym, który jednoczy całą metropolię gnieźnieńską. Chcemy, by był patronem naszego kapłaństwa i naszego wspólnego wołania o nowe powołania” – powiedział KAI Prymas Polski abp Wojciech Polak. W piątek przypadała 100. rocznica święceń kapłańskich bp. Kozala, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Dachau.
Duchowieństwo metropolii gnieźnieńskiej upamiętni wspólnie przypadającą 23 lutego 100. rocznicę święceń kapłańskich bł. bp. Michała Kozala. W sobotę 24 lutego biskupi, kapłani i klerycy z archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji włocławskiej i diecezji bydgoskiej będą się modlić pod przewodnictwem Prymasa Polski, dziękując za dar kapłaństwa biskupa-męczennika oraz prosząc o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
„Święty Jan Paweł II powiedział o bł. bp. Michale Kozalu, że to mistrz męczenników, a więc ten, który przecierał drogę wszystkim świętym i błogosławionym II wojny światowej. Ich kapłańskie świadectwo i ofiara życia są wciąż żywe, stąd chcemy, aby ten, który niejako stoi na ich czele, był szczególnym wzorem także dla nas, by patronował naszemu kapłaństwu i naszemu wspólnemu wołaniu o nowe powołania kapłańskie i zakonne” – mówi abp Wojciech Polak.
Prymas podkreśla również, że modlitwa o nowe powołania jest niezmiennie potrzebna, tak jak wciąż potrzeba światłych i wyjątkowych pasterzy.
„Biskup Kozal mówił, że wyjątkowe czasy domagają się wyjątkowych i światłych kapłanów. Także nasze czasy mają wyjątkowe wyzwania. To czasy, które domagają się – myślę, że nie tylko od kapłanów, ale od wszystkich wierzących – autentycznego świadectwa i odwagi podążania wbrew prądom świata. O takich pasterzy trzeba dziś się modlić, a nam, pasterzom do tego wzoru nieustannie dorastać” – przyznaje abp Wojciech Polak.
Prymas przypomina również, że osoba bł. Michała Kozala jest ważna dla całej metropolii gnieźnieńskiej. W Gnieźnie przyjął święcenia kapłańskie i tu posługiwał jako ojciec duchowny, a później rektor seminarium duchownego. W Bydgoszczy był prefektem. We Włocławku zaś, tuż przed wybuchem II wojny światowej przyjął sakrę biskupią i tam zaczęła się jego cierniowa droga do Dachau. „Można powiedzieć, że jego osoba jednoczy całą metropolię gnieźnieńską” – dodał Prymas.
Sobotnie spotkanie duchowieństwa metropolii gnieźnieńskiej w Gnieźnie rozpocznie się o godzinie 10.00 w auli Centrum Edukacyjno-Formacyjnego. Po przywitaniu gości przez ks. dr. Przemysława Kwiatkowskiego – rektora gnieźnieńskiego PWSD, głos zabierze Prymas Polski abp Wojciech Polak. Następnie krótką konferencję nt. świadectwa kapłaństwa bł. Michała Kozala w kontekście dzisiejszych czasów wygłosi ks. dr Zenon Klawikowski, kierownik Salezjańskiego Ośrodka Duchowości w Lądzie n. Wartą.
Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję obejrzeć krótki spektakl pt. „Biskup w cierniowej mitrze”, przygotowany przez kleryków gnieźnieńskiego seminarium duchownego, którym biskup-męczennik w tym roku szczególnie patronuje przypominając, że „wyjątkowe czasy domagają się wyjątkowych kapłanów”. Zaprezentowane zostanie także nowe wydanie zbioru pism bł. Michała Kozala, o którym słowo powie bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.
W południe duchowni wezmą udział w Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, podczas której podziękują za dar kapłaństwa bł. Michała Kozala i będą się modlić o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi bp Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej. Zachęcając do udziału w tej modlitwie metropolita gnieźnieński zaprasza w szczególności przedstawicieli i wiernych parafii, którym bł. Michał Kozal patronuje oraz członków Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Transmisję on-line pierwszej części uroczystości będzie można obejrzeć na stronie Prymasa Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej bądź kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej.
Bł. Michał Kozal urodził się w 1893 r. w Nowym Folwarku k. Krotoszyna. Święcenia kapłańskie przyjął 23 lutego 1918 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk bp. Wilhelma Kloske. Posługę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz i katecheta w Bydgoszczy. W 1927 r. został mianowany ojcem duchownym, a po dwóch latach rektorem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.
W sierpniu 1939 r. przyjął sakrę biskupią w katedrze we Włocławku. Niespełna trzy miesiące później został aresztowany przez Gestapo. Już wówczas dał dowód swojego męstwa. Gdy przyglądający się pakowaniu rzeczy gestapowiec położył mu rękę na plecach, on strząsnął ją i powiedział: „W więzieniu będziecie mogli robić, co i jak wam się spodoba, tu jednak jeszcze ja jestem gospodarzem. Prawem gospodarza tedy proszę nie zapominać, że stoi pan przed biskupem katolickim”.
Tego samego wieczoru został osadzony w miejscowym więzieniu, a później przewieziony do Lądu nad Wartą. W kwietniu 1941 r. bp Kozal został przewieziony do obozu w Inowrocławiu, gdzie został dotkliwie pobity. Sześć dni później, w Wielką Środę 9 kwietnia, przewieziono go do Berlina. W drodze do więzienia przy Alexanderplatz szedł w kajdanach, jak zbrodniarz.
25 kwietnia 1941 r. trafił do nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Dostał pasiak, numer obozowy 24544 i legowisko w bloku nr 28, jednym z trzech, do których spędzono w sumie blisko 2 tys. księży. Później przeniesiono go do bloku nr 30. Mimo choroby, nieustannego głodu i cierpień duchowych do końca pomagał współwięźniom i wspierał ich. Mówił: „Od przegranej orężnej bardziej przeraża upadek ducha. Wątpiący staje się mimo woli sojusznikiem wroga. Tchórzostwo, jako szczególny rodzaj zwątpienia jest matką wszelkich zaniechań, ucieczek i zdrad”.
Zmarł 26 stycznia 1943 r. po południu w obozowym bloku chorych zwanym rewirem, dobity śmiercionośnym zastrzykiem. Oficjalnie ogłoszono, że zmarł na tyfus. Jego ciało spalono w krematoryjnym piecu. 14 czerwca 1987 r. został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.