Drukuj Powrót do artykułu

Prymas Polski o pokusie zawłaszczania i instrumentalizowania Boga

22.10.2017 , bgk, Kruszwica, 22-10-2017 Ⓒ ℗

„Bogu co boskie, cezarowi co cesarskie. To nie jest dobrze skonstruowana przez Jezusa logiczna łamigłówka. To wciąż aktualna przestroga i przypomnienie, aby cezar wystrzegał się instrumentalizowania Pana Boga, nie zawłaszczał Go dla własnych, doraźnych celów i potrzeb, by nie wykorzystywał religii” – mówił w niedzielę w Kruszwicy abp Wojciech Polak.

Prymas Polski modlił się wspólnie z wiernymi w miejscowym kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W Eucharystii uczestniczyli także członkowie miejscowych kół łowieckich, świętujący nieco wcześniej niż zwykle wspomnienie swojego patrona św. Huberta.

W homilii abp Polak odwołał się do usłyszanych w Ewangelii Jezusowych słów: „Bogu co boskie, cezarowi co cesarskie”. Jak tłumaczył, zasada ta przypomina nam nie tylko o pewnym porządku regulującym nasze międzyludzkie relacje i ład społeczny, ale i o naszej przynależności do Boga. Tak, jak na przyniesionej przez faryzeuszy rzymskiej monecie widniał wizerunek jej właściciela cesarza Augusta, tak każdy człowiek nosi w sobie wyryty wizerunek Boga, na którego obraz i podobieństwo został stworzony.

Przywołana dziś w Ewangelii Jezusowa zasada przypomina także – podkreślił dalej Prymas – o wciąż aktualnej przestrodze, by „cezar wystrzegał się instrumentalizowania Pana Boga, nie zawłaszczał Go dla własnych, doraźnych celów i potrzeb, by nie wykorzystywał religii”.

„Ostatecznie nie cezar ani podatek jest tutaj ważny, lecz Pan Bóg i Jego prawa. Ten, o którym ewangelijni faryzeusze mówili, że przecież jest prawdomówny i drogi Bożej w prawdzie naucza, będzie zawsze nam przypominał o swej własnej drodze, o Jego drodze wiary, która prowadzi, w każdych okolicznościach do odważnego daru z siebie dla drugiego i do wierności” – wskazał abp Wojciech Polak.

„Oczywiście droga ta – kontynuował Prymas – musi i będzie szanować słuszną autonomię tego, co ludzkie. Będzie wspierać wszystkie słuszne dążenia i zabiegi czynione dla dobra człowieka, dla obrony jego godności i słusznych praw. Będzie współpracować w tym, co buduje ludzką społeczność i jest owocem dobrze pojętej troski o dobro wspólne. Będzie jednak także upominać i przypominać, że ludzkiej aktywności nie wolno nam nigdy sakralizować, bo przecież właśnie jako ludzka, jest ona ze swej istoty ograniczona i naznaczona właśnie piętnem tego, co nosi w sobie ułomna natura ludzka” – stwierdził metropolita gnieźnieński.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.