Prymas Polski o wdrażanych w parafiach i instytucjach kościelnych standardach ochrony małoletnich
07 sierpnia 2024 | 19:04 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Bardzo zależy mi na tym, aby ich wprowadzenie stanowiło nie tylko realizację obowiązku prawnego, ale było również pozytywnym i jasnym komunikatem, że w codziennej posłudze duszpasterskiej Kościoła realizowane są ewangeliczne wartości” – pisze do diecezjan abp Wojciech Polak.
W parafiach i instytucjach kościelnych, podobnie jak w innych placówkach zajmujących się dziećmi i młodzieżą, trwają ostatnie przygotowania do wdrożenia w życie standardów ochrony małoletnich. Termin ich wprowadzenia minie 15 sierpnia br. W związku z tym abp Wojciech Polak przygotował specjalne słowo do odczytania w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej z wyjaśnieniem, czym standardy są i zachętą do współpracy i współodpowiedzialności w budowaniu bezpiecznego środowiska dla najmłodszych i bezbronnych.
Komunikat czytany będzie w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej w najbliższą niedzielę 11 sierpnia. Prymas Polski wyjaśnia w nim szczegółowo genezę i cel wprowadzanych zasad oraz wylicza działania, jakie w tym kierunku podjęte zostały w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jak przypomina, w lipcu 2023 roku przyjęta została nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw dotyczących ochrony dzieci, czyli tzw. „Ustawa Kamilka”. Jej rezultatem jest m.in. Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej i Obyczajności na Szkodę Małoletnich oraz wynikające z niego różnorodne działania, które w sposób usystematyzowany i wielowymiarowy mają troszczyć się o dobro i bezpieczeństwo dzieci. Jednym z nich jest właśnie obowiązek wprowadzania standardów ochrony dla wszystkich placówek, gdzie przebywają lub mogą przebywać dzieci, także placówek kościelnych.
„Standardy to zbiór zasad, które stawiają ochronę dziecka w centrum działań i wartości każdej instytucji, a tym samym pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne dzieciom środowisko” – wyjaśnia abp Polak przyznając, że Kościół przyjął wspomnianą „Ustawę Kamilka” z dużą otwartością i wdzięcznością.
„Określa ona bowiem temat ochrony dzieci całościowo i szeroko, jako program ogólnospołeczny, który dotyczy wszystkich przestrzeni przebywania dzieci i wszystkich osób, które z nimi pracują. Wspomniana troska jest zgodna z duchem Ewangelii, w której Jezus wielokrotnie mówił, że dobro tych najmniejszych i bezbronnych musi być uznane za pierwsze” – stwierdza Prymas.
Metropolita gnieźnieński zapewnia również, że jako wspólnota Kościoła, w którym gromadzą się dzieci, „pragniemy podjąć to wyzwanie i wdrożyć w naszych parafiach obowiązujące prawem normy”. Zaznacza jednocześnie, że respektują one zarówno wymogi prawa polskiego, jak i najnowsze wskazania wynikające z prawa kościelnego.
W dalszej części komunikatu abp Wojciech Polak informuje o działaniach, jakie podjęte zostały w tej materii w archidiecezji gnieźnieńskiej. Jak zapewnia, standardy przyjęte zostały w każdej parafii i stopniowo wdrażane są w życie. Osobą odpowiedzialną za ich wprowadzenie jest ksiądz proboszcz, ale w parafiach funkcjonować będzie także tzw. „osoba zaufania”, czyli osoba odpowiednio przygotowana i empatyczna, do której będzie można się zwrócić z prośbą o pomoc, wsparcie lub radę w trudnej czy zagrażającej dobru dziecka sytuacji.
Komisja Wychowania Katolickiego KEP: zmiany dot. lekcji religii wprowadzono bez porozumienia ze stroną kościelną
„Podjęliśmy już serię szkoleń, w których uczestniczyli zarówno księża, jak i osoby świeckie posługujące w naszych parafiach. Większość z nich jest już przeszkolona. Planowane są też działania edukacyjne i prewencyjne wewnątrz naszych wspólnot, by wiedza dotycząca ochrony dzieci była powszechnie znana i praktykowana” – informuje arcybiskup gnieźnieński zaznaczając, że wspominane standardy zostaną podane do publicznej wiadomości w każdej parafii archidiecezji gnieźnieńskiej, zarówno w wersji ukazującej ich całość, jak i w wersji uproszczonej, dostosowanej do wieku dzieci i młodzieży.
„Zachęcam wszystkich do zapoznania się z nimi, aby w ten sposób pogłębiać naszą wspólnotową świadomość na temat ochrony małoletnich, co będzie pomocne w budowaniu świata bezpiecznego dla dzieci” – pisze Prymas.
Przypomina również, że w archidiecezji gnieźnieńskiej od dwóch lat działa diecezjalny punkt konsultacyjny dla osób zranionych w Kościele, gdzie udzielane jest wsparcie i fachowa pomoc w przypadku wystąpienia trudności.
„Drodzy Bracia i Siostry, bardzo zależy mi na tym, aby wprowadzanie standardów ochrony małoletnich w naszych parafiach stanowiło nie tylko realizację obowiązku prawnego, ale aby było również pozytywnym i jasnym komunikatem, że w codziennej posłudze duszpasterskiej Kościoła realizowane są ewangeliczne wartości. W praktyce oznaczają one pełną wrażliwości służbę i troskę o dobro każdego człowieka, a zwłaszcza dzieci i osób bezbronnych” – pisze na koniec Prymas Polski.
Pełny tekst komunikatu abp. Wojciecha Polaka dostępny jest na stronie www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.