Prymas Polski przewodniczył archidiecezjalnemu dziękczynieniu za plony
28 sierpnia 2016 | 18:29 | bgk Ⓒ Ⓟ
„Dziękując za to, co otrzymaliśmy od Boga i co wypracowaliśmy trudem naszych rąk chcemy Go jednocześnie prosić o roztropność i miłość, aby uczynił nas miłosiernymi wobec tych, którym trzeba przyjść z konkretną pomocą” – mówił abp Wojciech Polak podczas Dożynek Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które odbyły się 28 sierpnia w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Kawnicach.
W homilii metropolita gnieźnieński przestrzegał przed ułudą i zaślepieniem, w które można popaść koncentrując się nadmiernie na posiadanych dobrach i dążąc do ich nieustannego pomnażania. Praca – mówił – „nie powinna nigdy czynić z nas ślepych niewolników naszych zachłannych i niepochamowanych dążeń, a zdobywanie wspomnianych dóbr nie powinno nigdy odbywać się kosztem bliźnich”.
Prymas Polski nawiązał też do obecnej sytuacji rolników. Cytując „Laudato si” papieża Franciszka podkreślił, że słuszna konkurencja i wolny rynek, muszą być zrównoważone posiadaniem przez rolnika odpowiednich środków formacji technicznej, pożyczek, ubezpieczenia i dostępu do rynku.
„Wciąż wydaje się nam, że jeszcze większej troski domaga się otrzymywanie słusznej, a więc zbilansowanej zapłaty za wyprodukowane dobra. Wielu martwi bowiem i wprost niepokoi niestabilność cen skupu produktów rolnych, zależna nie tylko od pojawiających się pogodowych warunków i obfitości dokonanych zbiorów, ale od woli pośredników, często arbitralnie utrzymujących rynkową koniunkturę i dyktujących cenę” – stwierdził abp Polak.
Wskazał też na wielką odpowiedzialność rolników za powierzoną im ziemię i tych, którzy z owoców ich trudu korzystają. Z pracą na roli – tłumaczył – wiąże się najpierw wdzięczność wobec Boga, wiąże się szczególna miłość i przywiązanie do ziemi, wiąże się pokonywanie ludzkich słabości i ograniczeń, ale wiąże się również otwarcie na tych, którzy na sumienny trud rolnika liczą i dla których „troska o chleb powszedni nie może wyrodzić się i przerodzić nigdy w bałwochwalcze: odpoczywaj, jedz, pij i używaj”.
„Jesteśmy wszyscy wezwani do odpowiedzialnej troski i do miłosierdzia wobec tych, którym przez naszą pracę przychodzimy z konkretną pomocą. Czyż bowiem jednym z przypominanych nam w tym jubileuszowym roku uczynków miłosierdzia nie jest właśnie i ten, który mówi, by ludzi głodnych nakarmić?” – wskazał abp Polak i przypominając napomnienie papieża Franciszka podkreślił, że wobec istniejącej na świecie olbrzymiej skali głodu i jednocześnie bezmyślnego marnotrawienia żywności pierwszym przedmiotem troski muszą być zawsze ci, którym brakuje jedzenia i którzy zmuszeni są walczyć o przetrwanie.
„Być może dziś na polskiej wsi czy w naszych miastach nie jesteśmy świadkami aż tak dramatycznych sytuacji, niemniej jednak i do nas wszystkich w tym jubileuszowym roku odnosi się wołanie o przebudzenie naszego sumienia, często uśpionego, abyśmy w tych najmniejszych, którzy żyją wokół nas, dostrzegli samego Chrystusa i Jego ciało umęczone, poranione, ubiczowane, niedożywione, w ucieczce, abyśmy mogli je rozpoznać, dotknąć i pomóc z troską” – mówił na koniec Prymas Polski.
Archidiecezjalne dożynki zgromadziły delegacje rolników z różnych dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej. Przywiezione przez nich żniwne wieńce abp Wojciech Polak poświęcił po liturgii słowa. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe, mieszkańcy Kawnic oraz przybyli wraz z rolnikami duchowni m.in.: diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Otton Szymków, dziekan dekanatu słupeckiego ks. Tomasz Ryś, dziekan dekanatu golińskiego ks. Andrzej Urbański oraz dziekan dekanatu kleczewskiego ks. kan. Krzysztof Opioła. Wspólnie z uczestnikami dożynkowych uroczystości modlili się także gospodarze miejsca księża salezjanie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.