Prymas Polski skończył 77 lat
20 marca 2010 | 11:12 | bgk Ⓒ Ⓟ
Prymas Polski abp Henryk Muszyński skończył 20 marca 77 lat. W dniu tym upływa także czas pełnienia przez niego arcybiskupiej i metropolitalnej posługi w Gnieźnie. „W chwili obecnej nie ma żadnych decyzji Stolicy Apostolskiej odnośnie terminu nominacji następcy” – powiedział KAI ks. Zbigniew Przybylski, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.
Ks. Przybylski przypomniał, iż abp Henryk Muszyński, zgodnie z wymogami prawa kościelnego, złożył rezygnację na ręce papieża dwa lata temu, tuż przed swoimi 75. urodzinami. Papież rezygnację przyjął i jednocześnie przedłużył metropolicie gnieźnieńskiemu urzędowanie o dwa lata, czyli do chwili ukończenia przez niego 77. roku życia.
„Termin ten upływa 20 marca. W chwili obecnej nie ma jednak żadnych decyzji Stolicy Apostolskiej w sprawie osoby i terminu mianowania następcy. Wszelkie informacje ukazujące się na ten temat w mediach to zwykłe spekulacje” – oświadczył rzecznik prasowy gnieźnieńskiej Kurii.
Urodziny to jeden z wielu rocznic, jakie w najbliższym czasie będzie świętował Prymas Polski. 25 marca przypada 25. rocznica otrzymania przezeń sakry biskupiej i 18. rocznica podjęcia posługi na Stolicy Arcybiskupiej i Metropolitalnej w Gnieźnie.
Prymas Polski abp Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 roku w Kościerzynie na Kaszubach jako trzecie dziecko Marii i Franciszka Muszyńskich. Ojciec pracował jako urzędnik w miejscowym Starostwie Powiatowym, a matka zajmowała się domem. Po zakończeniu II wojny światowej w przyspieszonym trybie skończył Szkołę Podstawową i rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum w Kościerzynie. Po zdaniu matury wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 roku w katedrze w Pelplinie z rąk bp. Kazimierza Kowalskiego.
W 1960 roku rozpoczął studia specjalistyczne, które odbywał kolejno w Lublinie, Rzymie, Jerozolimie i Heidelbergu. Po ukończeniu studiów wrócił do rodzinnej diecezji chełmińskiej i rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Wykładał także na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, był kierownikiem tamtejszej Katedry Starego Testamentu i p.o. kierownika Katedry Archeologii Starożytnego Bliskiego Wschodu. 23 lutego 1985 roku Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej (sakrę przyjął 25 marca tegoż roku). Ponad dwa lata później – 19 grudnia 1987 został mianowany ordynariuszem włocławskim, a 25 marca 1992 roku – arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim.
Abp Henryk Muszyński jest cenionym biblistą i laureatem wielu cennych nagród i wyróżnień. Jest zasłużony dla dialogu polsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego. Ma w swoim dorobku ponad 300 publikacji. Pełni także wiele ważnych funkcji w Kościele powszechnym. Był m.in. wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Jest członkiem Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan oraz członkiem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, w której pracował z kard. Josephem Ratzingerem, obecnym papieżem Benedyktem XVI. Jako Prymas Polski zasiada w Radzie Stałej KEP.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.