Drukuj Powrót do artykułu

Prymas Polski: św. Józef przykładem i wzorem dojrzałego człowieczeństwa

08.09.2017 , bgk, Lubcz, 08-09-2017 Ⓒ ℗

W świętym Józefie mamy przykład i wzór dojrzałego człowieczeństwa. Ono kształtuje się we wzajemnych relacjach i dialogu – mówił w święto Narodzenia NMP prymas Polski abp Wojciech Polak. Metropolita gnieźnieński odczytał też proklamowany tego dnia we wszystkich świątyniach Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce.

Abp Wojciech Polak spotkał się 8 września z uczniami i nauczycielami Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Wojciecha w Mięcierzynie. Okazją była 10. rocznica istnienia placówki, która dokładnie 1 września 2007 roku zaczęła działać pod auspicjami Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, a trzy lata później obrała sobie za patronów św. Wojciecha i bł. ks. Mariana Skrzypczaka, przyjmując w nich – jak podkreślił prymas – przykład i wzór niezwykle zobowiązujący i wymagający.

„Dobrze pamiętam tę czerwcową niedzielę 2010 roku, gdy zostałem zaproszony przez was na uroczystość nadania tutejszej szkole podstawowej i gimnazjum patronów szkoły. Wskazałem wam wtedy, że obraliście sobie ludzi świętych – św. Wojciecha, biskupa i męczennika oraz bł. księdza Mariana Skrzypczaka, kapłana i męczennika. I powtarzając za ks. Janem Twardowskim, że patron szkoły to nade wszystko jej duch opiekuńczy, mówiłem wam wówczas, że oto teraz św. Wojciech i bł. ks. Marian będą w szczególny sposób opiekować się waszą szkołą. Jednocześnie prosiłem was, abyście nie zapominali, że ci patronowie to dla was także wzory do naśladowania” – przypomniał uczniom abp Wojciech Polak.

Prymas wskazał również na innego świętego, którego dobrze jest w życiu naśladować. To wspominany w dzisiejszej Ewangelii św. Józef, który „potrafił wycofać się ze swoich ludzkich przemyśleń i postanowień, by zrobić miejsce dla Boskiej tajemnicy”. W nim – jak podkreślił abp Polak – mamy przykład i wzór dojrzałego człowieczeństwa. Ono zaś kształtuje się we wzajemnych relacjach i dialogu. I do takich postaw – zaznaczył Prymas – szkoła również powinna wychowywać.

„Szkoła jest przecież miejscem naszego ludzkiego wysiłku. Jest miejscem, w którym i my, jak święty Józef, uczymy się podejmować ważne życiowo decyzje, rozważać je, szukać możliwie najlepszych rozwiązań i odpowiednio je uzasadniać wobec siebie i innych. Mamy też, tak jak On, otwierać się na to, czego od nas oczekuje Pan Bóg. Mamy kierować się Bożym światłem i w tym właśnie Bożym świetle uczyć się odczytywać nasze życie” – tłumaczył metropolita gnieźnieński.

Wskazał też za papieżem Franciszkiem, że szkoła ma pełny sens jedynie w odniesieniu do kształtowania osoby. Jest nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale przestrzenią spotkania i wzajemnego obdarowania bogactwem naszego człowieczeństwa. Dlatego – podkreślił dalej za papieżem Prymas – musi stosować i uczyć swoistej gramatyki dialogu. A gramatyka dialogu – wyjaśnił – polega na poważnym traktowaniu drugiego człowieka i staraniu się zrozumieć jego racje i obiekcje do końca, aby mu dopomóc, w sposób niepowierzchowny, ale odpowiedni.

Podczas Mszy św. dzieci i młodzież wraz z rodzicami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi złożyli proklamowany dziś we wszystkich świątyniach Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi Kościoła w Polsce. Odczytał go na zakończenie Mszy św. abp Wojciech Polak. Za obecność i wspólną modlitwę wszystkim obecnym dziękował także proboszcz parafii ks. Tomasz Kołodziej. We wspólnej modlitwie wraz ze szkolną społecznością uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i oświatowych. Po Mszy św. w szkole odbyła się uroczysta akademia.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.