Prymas Polski: Świątynia Opatrzności Bożej to szczególne zobowiązanie
11 listopada 2016 | 10:08 | lk Ⓒ Ⓟ
Świątynia Opatrzności Bożej to dla wszystkich Polaków wyraz wdzięczności za dzieło Sejmu Czteroletniego i Konstytucję 3 Maja oraz szczególne zobowiązanie wobec wszystkich, którzy wówczas zapragnęli, aby w ten sposób wyrazić wdzięczność Bogu za dar wolności – powiedział Prymas Polski abp Wojciech Polak na zakończenie Mszy św. sprawowanej 11 listopada z okazji uroczystego wejścia do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Abp Wojciech Polak przypomniał m.in. słowa kard. Edmunda Dalbora, pierwszego prymasa odrodzonej po 1918 roku Polski, który "radując się wówczas budzącą się do życia Polską, z troską wskazywał i przypominał, że przecież i w tych ludzkich wydarzeniach 'dokonują się w świecie zamiary Boże’".
Podkreślił, że dzisiejszego dnia "wspólnie dziękowaliśmy za to, że nasi przodkowie stali się godnymi tej wielkiej chwili dziejowej". – Dziękowaliśmy za wolną i niepodległą Polskę
i za wszystkich, którzy się o nią zmagali. Dziękowaliśmy za marzenia powstańców i upór tych wszystkich, którzy nigdy nie pogodzili się z upadkiem Rzeczypospolitej – mówił abp Polak.
Powołał się także na słowa kard. Józefa Glempa, inicjatora i orędownika budowy Świątyni Opatrzności Bożej, który tłumaczył, że Świątynia to votum polskiego narodu, pomnik Konstytucji 3 Maja, a bez niej Polacy nie przetrwaliby rozbiorów. To właśnie Konstytucja 3 Maja dawała Polsce prawo do istnienia, tworzenia, walki. A przywołanie Opatrzności Bożej w znaku Świątyni ma być "przypomnieniem prawdziwej wolności, której trzeba się nam uczyć".
– A my, dziś, tutaj w Świątyni Opatrzności Bożej obecni, możemy sobie jeszcze dopowiedzieć, że trzeba nam nie tylko wolności się uczyć i o niej z wdzięcznością pamiętać, ale także wciąż mądrze, twórczo i roztropnie w naszej Ojczyźnie przestrzeń odzyskanej wolności zagospodarowywać, odpowiedzialnie wolności używać, urzeczywistniać ją – jak przypominał nam święty Jan Paweł II – przez prawdę i dobro, przez roztropną troskę o wspólne dobro nas wszystkich, wszystkich Polek i Polaków – podkreślił abp Polak.
Dalej przypomniał, że Świątynia Opatrzności Bożej to dla wszystkich Polaków wyraz wdzięczności za dzieło Sejmu Czteroletniego i za Konstytucję 3 Maja. Jest to "szczególne zobowiązanie wobec wszystkich, którzy wówczas, uniesieni powiewem wolności, zapragnęli, aby w ten sposób wyrazić wdzięczność Bogu za dar wolności".
Wracając po wiekach do idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej, kard. Glemp przekonywał, że przecież solidarna więź pokoleń wciąż trwa i że zrealizowanie tego wotum narodu jest moralnym obowiązkiem cieszącego się wolnością obecnego pokolenia Polaków – zaznaczył prymas Polski.
Mamy też zrozumieć – przekonywał abp Polak, że – jak uczy nas Katechizm Kościoła Katolickiego – Bóg daje nam możliwość dobrowolnego uczestniczenia w swojej Opatrzności, powierzając nam odpowiedzialność za tę ziemię, za jej kształt i jej rozwój.
Na zakończenie wyraził nadzieję, że modlitwa sprawowana w murach Świątyni Opatrzności Bożej w Święto Niepodległości będzie wyrazem narodowej wdzięczności Polaków, uczyni ich coraz bardziej odważnymi, odpowiedzialnymi i twórczymi w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości Ojczyzny oraz w realizowaniu daru wolności, za którą najwyższą cenę zapłaciły minione pokolenia rodaków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.