Prymas Polski: szkoła miejscem budowania kultury spotkania
03 września 2018 | 12:22 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
Do budowania w szkołach kultury spotkania zachęcał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. sprawowanej 3 września w katedrze gnieźnieńskiej z okazji wojewódzkiej inauguracji nowego roku szkolnego.
W Eucharystii wraz z uczniami i nauczycielami uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, wojewódzkich i oświatowych. W homilii metropolita gnieźnieński wskazał na znaczenie szkoły nie tylko jako placówki kształcącej, ale jako przestrzeni wychowującej do szacunku, otwartości i wzajemnych relacji.
„Wychowanie do dobrych wzajemnych relacji i troska o nie musi nas wszystkich prawdziwie dziś mobilizować do takiego wysiłku w wychowaniu przyszłych pokoleń, aby były otwarte i interesowały się tym, co je otacza. Aby były zdolne do dbania o innych i okazywania czułości, wolne od wszechobecnych uprzedzeń, według których, aby coś znaczyć, trzeba rywalizować z innymi, być agresywnym, twardym dla innych, szczególnie do tych, którzy są inni, są obcokrajowcami lub którzy w jakikolwiek sposób są postrzegani jako przeszkoda do autoafirmacji – powtórzył Prymas za papieżem Franciszkiem dodając, że wychowaniu takiemu służy właśnie budowanie w szkole kultury spotkania.
„W ten sposób szkoła staje się miejscem uprzywilejowanym, w którym wychowujemy się do wzajemnych relacji, gdzie nabywamy konkretne umiejętności i doświadczenia, które pomogą nam tworzyć dojrzałą, wierną swoim korzeniom i tradycjom, a jednocześnie prawdziwie otwartą na innych wspólnotę” – tłumaczył abp Polak.
Zaznaczył jednocześnie, że kultury spotkania nie można budować na siłę „błyszcząc słowem i mądrością”. Nie da się jej też zadekretować czy narzucić. To bowiem, co jest dla niej zasadnicze, fundamentalne i przez to twórcze, domaga się osobistego świadectwa, wzajemnej otwartości i porozumienia.
„Kulturę spotkania musi przenikać szacunek i otwartość. Owszem, wiele można znieść, ale ludzka małość, słabość, zazdrość, podejrzenie, powątpiewanie nie pozwolą ostatecznie na żadne spotkanie. Zawsze będzie jakaś wątpliwość czy podejrzenie, że przecież jest w tym może jakieś podwójne dno. Fundamentem musi być zaufanie, więcej, musi być pewność i jasność, że tylko w ten sposób prawdziwie się wychowuje” – mówił Prymas przypominając na koniec nauczycielom, wychowawcom i samorządowcom, że ich dzisiejsze działania i decyzje wpływają na przyszłe pokolenia.
Mszę św. wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem celebrowali abp senior Józef Kowalczyk, dziekan gnieźnieński ks. kan. Andrzej Grzelak oraz przybyli do katedry gnieźnieńscy kapłani.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.