Drukuj Powrót do artykułu

Prymas Polski w Piekoszowie w 50-lecie koronacji obrazu MB Miłosierdzia

07.11.2018 , dziar, Piekoszów Ⓒ ℗

Prymas Polski abp Wojciech Polak 18 listopada w niedzielę będzie przewodniczył w Piekoszowie uroczystościom roku jubileuszowego z racji 50 -lecia koronacji figury Matki Bożej Miłosierdzia. Spotka się także z chorymi i niepełnosprawnymi mieszkańcami Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.

– Będzie to zakończenie Roku Jubileuszowego 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia i dziękczynienie za sto lat wolnej Polski – zapowiadają organizatorzy, duszpasterze piekoszowskiej parafii.

Pobyt Prymasa w Piekoszowie rozpocznie się od wizyty w Domu dla Niepełnosprawnych, gdzie odbędzie spotkanie chorymi i wspólna Koronka do Miłosierdzia Bożego.

O godz. 16 rozpocznie się Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia pod przewodnictwem i z homilią abp. Prymasa Wojciecha Polaka, z udziałem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego i biskupa pomocniczego w Kielcach Andrzeja Kalety. W czasie Mszy św. Prymas poświęci „Szatę dla Maryi” wykonaną w pracowni DRAPIKOWSKI-STUDIO w Gdańsku. Jest to wotum wdzięczności parafian, pielgrzymów i mieszkańców dekanatu piekoszowskiego za Złoty Jubileusz Koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

W piekoszowskiej świątyni obraz Matki Bożej, namalowany przez nowicjusza OO. Paulinów w Częstochowie – Krzysztofa Lateckiego w 1691 r., czczony jest od początku XVIII w., gdy w święto Wniebowstąpienia Pańskiego (21 maja 1705 r.) dostrzeżono krwawe łzy na wizerunku. Wydarzenie zostało opisane przez jednego z naocznych świadków. To niezwykle zjawisko dało początek kultowi Matki Bożej Piekoszowskiej. Obraz został umieszczony w świątyni. Do Piekoszowa zaczęły ściągać rzesze wiernych, zapisywano także łaski otrzymane za pośrednictwem Maryi.

8 IX 1968 r. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, w asyście biskupów, w obecności ok. 300 kapłanów, dokonał uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. W uroczystości uczestniczył także generał Paulinów oraz blisko 70 000 tys. wiernych świeckich.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.