Prymas Polski: w wysiłku rolnika niebo spotyka się z ziemią
04 września 2016 | 12:30 | mip Ⓒ Ⓟ
W wysiłku pracującego na roli człowieka niebo spotyka się z ziemią, a ludzki trud, wsparty Bożą łaską i Bożym miłosierdziem, rodzi trwały owoc – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy na wałach jasnogórskich z okazji corocznej pielgrzymki rolników i święta dziękczynienia za plony. W dożynkach jasnogórskich uczestniczą m.in. prezydent Polski Andrzej Duda i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
Prymas Polski zwrócił uwagę, że chleb przynoszony dziś do ołtarza, jako dziękczynienie za plony, przywołuje na pamięć całoroczny wysiłek, krople potu, konkretne utrudzenie w pracy na roli oraz nadzieje i obawy o to, czy ziarno rzucone w ziemię i tym razem wyda plon obfity. – W tym wysiłku pracującego na roli człowieka niebo spotyka się z ziemią, a ludzki trud, wsparty Bożą łaską i Bożym miłosierdziem, rodzi trwały owoc – powiedział abp Polak.
Przypomniał także ewangeliczny opis rozmnożenia chleba. Wskazał, że wiara i modlitwa łączą się ze współczuciem i miłością, a łaska i miłosierdzie łączą się z ludzką pracą, troską i zaangażowaniem. – Bóg wychodzi naprzeciw człowieka i zaprasza go do współpracy ze sobą – powiedział metropolita gnieźnieński. Dodał, że w trudzie naszych rąk, w wysiłku umysłu i działania, odnajdujemy nasze osobiste i wspólnotowe powołanie.
Zauważył, że w codzienność naszego życia i naszej pracy, również pracy na roli, wpisany jest krzyż i doświadczenie wielorakich trudności. – Takim konkretnym krzyżem rolnika jest choćby doświadczenie różnych sytuacji pogodowych – ocenił prymas. – Pójście za Jezusem drogą krzyża nie jest jednak losem jakiegoś skazańca, ale ucznia, który wobec wielu trudnych doświadczeń potrafi okazywać wrażliwość i solidarność – dodał.
Nawiązując do czytanej podczas liturgii Ewangelii wskazał, że kurczowe i przesadne trzymanie się tylko ziemskich zabezpieczeń czyni z człowieka niewolnika. – Również w życiu i pracy rolnika może się bowiem zdarzyć, że słuszne przywiązanie do ziemi i troska o nią, jej szczególne umiłowanie, a także autentyczne zatroskanie o najbliższych, zaczynają przeradzać się w jakiś niepokój czy zachłanne oczekiwanie posiadania coraz więcej – powiedział.
Przypomniał, że odczuwany głód ziemi i działania wolnego rynku oraz rosnące tempo konkurencji sprawiają, że niektórzy popadają w chorobliwą pogoń za ziemią, byle tylko mieć jej coraz więcej, za środkami produkcji, za tym wszystkim, co pozwoli przetrwać w szaleńczym wirze rynkowej rywalizacji. – Sama praca dominuje wówczas nad relacjami, nad miłością i troską o rodzinę, nad życiem i tym, co jest i powinno być na pierwszym miejscu – podkreślił abp Polak.
– Z pewnością nadal szczególnej uwagi i przypomnienia domaga się wspólne świętowanie dnia świątecznego, zwłaszcza niedzieli – powiedział prymas. przypomniał, że jest to czas przeznaczony dla nas, dla naszych rodzin i wspólnot, czas, który przynależy do Boga, który służy naszemu wzrostowi w wierze, który ocala to, co w nas najważniejsze, najbardziej prawdziwe, najbardziej nasze, najbardziej Boże i ludzkie.
Hierarcha wskazał, że w polityce rolnej, tak jak i w życiu społecznym, potrzeba jasnych strategii działania i długofalowych rozwiązań opartych na ufności i przekonaniu o zaangażowaniu każdego w budowę wspólnego dobra. Wyraził także nadzieję, że i tym razem dla wszystkich, i tych z bliska i z daleka, pod polskim niebem chleba będzie pod dostatkiem, a także że będzie on solidarnie dzielony.
Msza święta na jasnogórskim szczycie jest centralnym punktem ogólnopolskiej pielgrzymki rolników i święta dziękczynienia za plony. W uroczystościach bierze udział prezydent Polski Andrzej Duda oraz minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.