Prymas poświęcił Stadion Narodowy w budowie
07 października 2009 | 16:17 | lk, awo / maz Ⓒ Ⓟ
Akt erekcyjny pod budowę Stadionu Narodowego wmurowano dziś w Warszawie. Swoje podpisy pod dokumentem złożyli m.in. Prymas Polski, przedstawiciel Polskiej Rady Ekumenicznej, Naczelny Rabin Polski i delegat Muftiego RP, a także władze stolicy i PZPN.
Zdaniem kard. Glempa, budowa obiektu to „wyzwanie nie tylko w sensie materialnym, ale i wychowawczym dla rozwoju duchowego Polaków”.
Podczas uroczystości treść aktu erekcyjnego odczytał aktor Krzysztof Kolberger. Podpisy pod dokumentem złożyli przedstawiciele władz państwa oraz miasta stołecznego, prezes PZPN Grzegorz Lato, prezes Narodowego Centrum Sportu Rafał Kapler oraz przedstawiciele firmy architektonicznej i firmy, która buduje stadion. Pod aktem podpisali się również duchowni różnych wyznań i religii: Prymas Polski kard. Józef Glemp, bp Marian Florczyk – delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa sportowców, bp Stanisław Kędziora – delegat biskupa warszawsko-praskiego bp Stanisław Kędziora, ze strony Polskiej Rady Ekumenicznej bp ewangelicko-augsburski Janusz Jagucki, ks. Doroteusz Sawicki ze strony Kościoła prawosławnego a także Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i delegat muftiego Tomasza Miśkiewicza.
Akt erekcyjny złożono w szklanej skrzyni wraz z flagą narodową, dołączono też dzisiejsze wydania dzienników i zdjęcia z budowy stadionu. Całość zamurowano w betonowym postumencie.
Zdaniem Prymasa Polski budowa stadionu jest wielkim wyzwaniem dla całego społeczeństwa, nie tylko w sensie materialnym, ale także duchowym i wychowawczym. Oddanie tego stadionu do użytku winno oznaczać, że będzie się kształtowało sportowców i młodzieży, na ludzi dobrego charakteru, u których widoczna będzie też wola zwycięstwa – powiedział w rozmowie z KAI. Podkreślił też, że „w pięknej architekturze wychowuje się pięknego człowieka”.
Bp Marian Florczyk powiedział KAI, że na terenie stadionu powstanie kaplica ekumeniczna, a polscy biskupi będą debatowali wraz z przedstawicielami innych wyznań na temat przygotowań ekumenicznych do EURO 2012. – To ważne wyzwanie, na podobieństwo tych mistrzostw, które były w Austrii i Szwajcarii, gdzie dobrze funkcjonowały duszpasterstwa – podkreślił.
Bp Florczyk zwrócił też uwagę, że dla Kościołów ważne jest aby kształtować wśród kibiców i młodzieży ducha fair play i sprawiedliwego i pokojowego kibicowania.
Stadion Narodowy w Warszawie to jeden ze stadionów piłkarskich powstających na turniej Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Powstaje w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia. Zakończenie budowy planowane jest na maj 2011 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.