Prymas: Twórczość jest współdziałaniem z Bogiem
28 września 2003 | 17:32 | ast//ast Ⓒ Ⓟ
– Twórczość, to wyraz wielorakiej kreatywności, która jest włączona w działanie jedynego kreatora Boga Stwórcy – powiedział Prymas Polski Józef Glemp podczas obchodów jubileuszu 25-lecia Duszpasterstwa Środowisk Twórczych.
Inicjator Duszpasterstwa Środowisk Twórczych ks. Wiesław Niewęgłowski podziękował artystom, że są w tej wspólnocie już od 25 lat. To nasza wspólna droga do Pana Boga – zaznaczył. W uroczystej Mszy św. udział brało wielu wybitnych artystów, pisarzy i intelektualistów. „Mała Msza Radosna” skomponowana przez Jerzego Derfla na chór i dwóch aktorów specjalnie dla tego kościoła, wzbogaciła oprawę muzyczną w liturgii.
Kard. Józef Glemp w przemówieniu do twórców podkreślił, że środowiska twórcze w ciągu minionego 25-lecia przeszły wiele zmagań o prawdę i piękno. – Obecnie zadania te szczególnie nabierają znaczenia, gdy nasila się atak na ducha, szerzy się korupcja i antykultura – podkreślił Prymas. Dodał, że w tych zmaganiach nie może zabraknąć Kościoła.
Zdaniem Prymasa Polski, twórczość ludzka jest wyrazem wielorakiej kreatywności, która jest włączona w działanie jedynego kreatora Boga Stwórcy. Mówił on również o tym, że do procesu doskonalenia świata zaproszony jest człowiek, szczególnie ten obdarzony talentem, który szuka zrozumienia rzeczywistości i swoje przeżycia stara się uzewnętrznić. – Może błądzić, ale zawsze poszukuje współpracy z Bogiem – dodał Prymas Polski.
„Talent macie w prezencie i za darmo – od Ducha. Jednak nie jest to dar tylko dla was, ale jest to wasz dar dla innych – mówił do artystów ich duszpasterz ks. Niewęgłowski. Jego zdaniem twórcy są „mocni w swojej profesji, ale jednocześnie bardzo słabi i delikatni jako osoby”. – Znam owce swoje i one mnie znają – podkreślił żartobliwie ks. Niewęgłowski przywołując werset z Ewangelii. – Mówię wam Już od dwudziestu pięciu lat, że Chrystus was kocha – dodał.
Duszpasterstwo Środowisk Twórczych powstało 1978 roku z inicjatywy ks. Wiesława Niewęgłowskiego. Było odpowiedzią – jak mówi duszpasterz – na potrzeby tego środowiska. W okresie stanu wojennego duszpasterstwo było dla twórców jedną z niewielu przestrzeni wolności.
Od czterech lat artyści mają swój własny kościół przy Placu Teatralnym w Warszawie. Nosi on wezwanie pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła i ma charakter kościoła rektoralnego, gdzie gromadzą się przede wszystkim artyści. Duszpasterstwo środowisk twórczych obejmuje swoją troską środowisko: aktorów, architektów, dziennikarzy, filmowców, historyków sztuki, literatów, muzyków, naukowców, plastyków, pracowników radia i telewizji oraz wydawców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.