Prymasi z Europy przyjadą do Gniezna na 600-lecie polskiego Prymasostwa
13 marca 2017 | 13:00 | Gniezno / mp / mz Ⓒ Ⓟ
Jubileusz 600-lecia Prymasostwa będziemy przeżywać w podwójnym kluczu. Ma być to dziękczynienie za to, że posługa Prymasa, która związana jest z Gnieznem trwa przez wieki oraz, że ten właśnie urząd jest symbolem jedności Kościoła w Polsce i jedności narodu – mówi KAI abp Wojciech Polak. – Będzie to także okazja do refleksji historycznej nad znaczeniem Prymasa, zarówno w dziejach Polski jak i dziś – dodaje Prymas Polski.
Abp Polak informuje, że obchody tego znamiennego dla Kościoła i Polski jubileuszu rozpoczną się niebawem, w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia br., a zakończą się w tę samą uroczystość, 23 kwietnia 2018 r. Obchodom kościelnym przez cały ten rok towarzyszyć będą przedsięwzięcia o charakterze naukowym i kulturalnym.
„Na główny punkt jubileuszu, jakim jest uroczystość św. Wojciecha zaprosiłem do Gniezna prymasów z całej Europy” – wyjaśnia metropolita gnieźnieński. Informuje, że swoją obecność potwierdziło pięciu z nich: Prymas Galii kard. Philipp Barbarin z Lyonu, Prymas Hiszpanii abp Braulio Rodriguez Plaza z Toledo, Prymas Germanii abp. Franz Lackner z Salzburga, Prymas Czech kard. Dominik Duka oraz przedstawiciel Prymasa Anglii kard. Vincenta Nicholsa z Londynu. Nie mogą natomiast przybyć prymasi z Irlandii, Prymas Węgier oraz Prymas Belgii. Abp Polak dodaje, że być może z tej okazji wydany zostanie dokument, będący rodzajem wspólnego przesłania Prymasów do Europy – w obecnej niełatwej sytuacji Starego Kontynentu.
Główne uroczyści jubileuszu 600-lecia poprzedzi 27 marca sympozjum poświęcone dziejom instytucji i godności prymasowskiej. Organizowane jest ono przez Archidiecezję Gnieźnieńską wraz z Wydziałem Teologicznym UAM i Fundacją św. Wojciecha-Adalberta. W oparciu o nie opracowana zostanie monografia.
Natomiast w przeddzień kwietniowych uroczystości, w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Primas Poloniae. 600 lat stolicy prymasowskiej w Gnieźnie”, na której zostaną zaprezentowane najważniejsze i najcenniejsze archiwalia i muzealia związane z prymasostwem, jakie przechowywane są w Gnieźnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.