Pierścień wkrótce gotowy

bgk / ms, Gniezno, 2011-08-02

Dobiegają końca prace nad wykonaniem kopii skradzionego pierścienia kard. Stefana Wyszyńskiego. Klejnot zostanie oficjalnie zaprezentowany prawdopodobnie w połowie września.

Pierścień skradziony został w lutym tego roku z wystawy w katedrze gnieźnieńskiej. W marcu poznańska policja zatrzymała dwójkę sprawców, którzy już wcześniej trudnili się okradaniem kościołów. Pierścień rozmontowali i przetopili, a zdobiące go brylanty sprzedali. Niestety pozostałego po klejnocie złomu metali szlachetnych nie dało się ponownie wykorzystać.

„Kopia pierścienia powstaje z zupełnie nowych materiałów. Gotowy jest już między innymi zdobiący go wizerunek Matki Bożej. Nie ustaliliśmy jeszcze konkretnej daty prezentacji i przekazania pierścienia. Myślę, że będzie to miało miejsce w połowie września” – informuje ks. kanonik Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz gnieźnieńskiej katedry.

Wykonanie kopii pierścienia sfinansowała m.in. Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrześni. Na cel ten zorganizowano także zbiórkę wśród księży archidiecezji gnieźnieńskiej.

Pierścień kard. Wyszyńskiego skradziono z katedry gnieźnieńskiej 7 lutego br. Był wykonany z pozłacanego srebra i ozdobiony wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i brylantami. Kard. Wyszyński otrzymał go w darze od Episkopatu Polski na zakończenie odbywających się w 1966 roku obchodów Milenium Chrztu Polski.

Komentarze (3)

cogitosdb

5 lat, 5 miesięcy temu

I kto zaplaci za ten klejnot , na co nam ta kopia - do zbawienia potrzebna? marnotrawstwo pieniedzy.

Odpowiedz

radek

5 lat, 5 miesięcy temu

jakbym slyszal Judasza odnosnie olejku jak sie burzyl,bo byl...zlodziejem jak podaje Ewangelia

Odpowiedz

pch

5 lat, 5 miesięcy temu

Możnaby się zrzucić na lepsze zabezpieczenie eksponatów, wówczas możliwe, że mielibyśmy nadal oryginał. Myślenie ma kolosalną przyszłość. W Kościele również.

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook