W Salonie Myśli o kard. Stefanie Wyszyńskim

kk, Zielona Góra, 2011-12-13

„Kardynał Stefan Wyszyński – Siewca pracowity i mądry” – to temat kolejnego spotkania w ramach Salonu Myśli Edyty Stein czyli spotkań publicystyczno-naukowych organizowanych w zielonogórskim Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein. 12 grudnia gościem specjalnym była długoletnia współpracowniczka Prymasa Polski, Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie.

Rastawicka pracowała w sekretariacie kard. Wyszyńskiego 25 lat, aż do śmierci Prymasa w 1981 roku. Podczas spotkania opowiadała nie tylko jego o życiu, nauczaniu i trudnych dziejach kościoła w PRL, ale także o tym jakim był człowiekiem w bezpośrednich kontaktach z dorosłymi i młodzieżą. Przypomniano, że w tym roku przypada 30. rocznica śmierci i 110. rocznica urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego.

Anna Rastawicka zwróciła uwagę, że kard. Stefan Wyszyński czuł się pasterzem wierzących i niewierzących. „Kiedyś mówił konferencję o miłości nieprzyjaciół. Po jednej z konferencji podeszłam do ks. Prymasa i mówię: ‘Ojcze w żaden sposób nie mogę tego pojąć. Ty kochasz np. takiego pana Gomułkę?’. Ksiądz Prymas tak na mnie spojrzał i powiedział: „Przecież Bóg go kocha, to co ja mam do powiedzenia”. To rzeczywiście była dla mnie lekcja na całe życie – opowiadał gość spotkania.

Anna Rastawicka rozpoczęła pracę w sekretariacie Prymasa Polski po ukończeniu filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim w 1970 roku. „Miałam takie sympatyczne zajęcie, jak opracowywanie kazań. Ksiądz prymas nigdy swoich kazań nie pisał. Mówił żywym słowem – opowiadała. – Te kazania spisywało się z taśmy magnetofonowej i trzeba było postawić kropki, przecinki. Ksiądz prymas mówił pięknym językiem. Całe moje życie to praca nad tymi tekstami. Już ponad 40 lat to czytam i ciągle odkrywam coś nowego” – mówiła Rastawicka.

Instytut Prymasowski wydaje obecnie dzieła zebrane kard. Wyszyńskiego: spośród spodziewanych 40 tomów opublikowano już 9.

„Był jak wieża obronna przed tym całym komunizmem. A jednocześnie to był skromny ludzki ciepły dobry człowiek” – podsumował gość Salonu Myśli.

Salon jest wspólną inicjatywą Instytutu Filozoficzno-Teologiczne i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. To cykl spotkań publicystyczno-naukowych, które mają charakter wykładu i dyskusji, na które zapraszani są prelegenci z całej Polski. Do tej pory gośćmi Salonu Myśli byli m.in. Szymon Hołowania, Marek Zając, Tomasz Terlikowski i Marek Jurek.

Organizatorem spotkań jest Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana.

Komentarze (0)

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook