Przasnysz: Diecezjalny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła
09 kwietnia 2011 | 18:24 | eg Ⓒ Ⓟ
Około 260 osób wzięło udział w dorocznym Diecezjalnym Dniu Wspólnoty Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, który odbył się 9 kwietnia w parafii pw. św. Wojciecha w Przasnyszu w diecezji płockiej. Spotkaniu towarzyszyło hasło „Słuchać Pana”. Eucharystii z udziałem członków DK przewodniczył bp Piotr Libera. W homilii prosił, aby słuchali prawdy słowa Bożego i wprowadzali ją w swoje życie.
Bp Libera w słowie skierowanym do małżeństw i rodzin z Domowego Kościoła podkreślał, że Kościół prosi o słuchanie słów Bożej prawdy, przyjęcie ich, otwarcie na nie serca i wprowadzanie w życie. Przypomniał, że często w historii rehabilituje się ludzi, którzy „głosili prawdę i dla niej musieli składać ofiarę”, ponieważ nie była ona rozumiana przez ówczesną społeczność, gdyż „wyprzedzała epokę albo zbyt boleśnie zapisywała się w świadomości”.
„Chrystus przyszedł z prawdą na świat – głosił hierarcha. – Głosił ją całym swoim życiem i dlatego spotkał się z nienawiścią ze strony niektórych ugrupowań społecznych w swojej ziemskiej ojczyźnie. Prawda Chrystusowa wyprzedzała epokę Jemu współczesną. Panujące niewolnictwo ducha i ciała nie mogło zrozumieć i pogodzić się z głoszoną przez Chrystusa całkowitą wolnością. Nową drogę życia podkreślił Chrystus bardzo mocno w Kazaniu na Górze, gdzie powiedział: «Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu drugi»”, mówił bp Libera.
Akcentował, że prawda głoszona przez Chrystusa była nowa, ale „trafiała w sedno sprawy” i z tego powodu okazywała się bolesna. Ponadto „ostro piętnowała postawę faryzeuszów dostrzegających źdźbło w oku brata swego, ale nie chcących zobaczyć belki w oku swoim”. Dziś także spotyka się ludzi, którzy „nie cierpią Chrystusa” i odrzucają prawdę ogłoszoną przez Niego. Historia notuje wiele nazwisk ludzi prowadzących otwartą, bądź skrytą walkę z Chrystusem. Tymczasem „Jezus przychodzi do nas z ciągłe aktualną prawdą” i żąda „prawdziwego życia płynącego z przyjętej wiary”.
„Swoją postawą mamy dać odpowiedź na wezwanie boskiego Mistrza. Zewnętrznie wyraża się ona zbliżeniem do ofiarnego ołtarza, aby stamtąd wziąć Chrystusa do serca i z Nim pójść w życie, by budować komunię z ludźmi: w małżeństwie, w rodzinie, w pracy, w parafii, w szkole, w środowisku, gdzie postawiła nas Opatrzność. Nie można uczynić tego bez pojednania z Nim, bez przyjęcia Jego prawdy, wyeliminowania wszystkiego, co nas od Niego oddziela”, akcentował ordynariusz płocki.
W spotkaniu w Przasnyszu uczestniczyli przedstawiciele diecezjalnych rejonów Domowego Kościoła: przasnyskiego, pułtuskiego, płockiego, ciechanowskiego i rypińskiego, wraz ze swoimi moderatorami. Zorganizował je ks. Andrzej Pieńdyk – moderator diecezjalny DK oraz pary diecezjalne: Renata i Dariusz Borkowscy z Rypina oraz Irena i Andrzej Dołęgowie z Rypina.
Konferencję pt. „«Zjedz tę księgę» – czyli o modlitwie Słowem Bożym słów kilka” wygłosił do obecnych ks. Jarosław Kwiatkowski, wykładowca WSD w Płocku. Oprawę muzyczną dnia wspólnoty zapewnił zespół „Moja Rodzina” z Glinojecka w diecezji płockiej.
„Ten dzień ma łączyć naszą wspólnotę, ma sprawić, że poprzez wspólnotę będziemy doświadczali Chrystusa: mamy słuchać Pana, ale też słuchać siebie wzajemnie – mówił na zakończenie spotkania ks. Andrzej Pieńdyk, diecezjalny moderator Domowego Kościoła. – Celem naszego spotkania jest otwarcie się na siebie, a także integracja. Wspólnie spotkamy się ponownie w maju w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu”, zapowiedział ks. Pieńdyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.